JEMGYÝET

Türkmen Lider, Filistin Büyükelçisini Kabul Etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Filistin’in yeni atanan Büyükelçisi Hossein Ali Mustafa Ghannam’dan güven mektubunu kabul etti.

Filistin Büyükelçisi, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın selamını ileterek, Türkmen Lideri’ni Filistin’e davet etti.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ikili ve çok taraflı ilişkiler ele alındı. Ayrıca, Filistin devlet Başkanı’nın geçen sene Kasım ayında Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaretin ve Aşkabat’ta Filistin Büyükelçisinin açılmasının ülkeler arasındaki münasebetlerde önemli yer edindiğini ifade ettiler.

Büyükelçi Gannam Türkmenistan halkının Uluslararası Nevruz Bayramını tebrik etti.

Türkmenistan’da öne çıkan diğer dış haberler:

 

Türkmenistan’dan İngiltere’ye Taziye

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Londra’da meydana gelen terör vakası dolayısıyla İngiltere Kraliçesi. II. Elizabeth ve Başbakan Theresa May’e taziye mesajı gönderdi.

Türkmen Lider, Londra’da terör saldırısını sert bir şekilde kınayarak, Türkmenistan’ın uluslararası toplumun teröre karşı gösterdiği mücadeleyi tamamıyla desteklediğini kaydetti.

Devlet Başkanı, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara ise en kısa dönemde iyileşmelerini diledi.

Türkmenistan İle Danimarka Arasında Parlamentoara Münasebetler Güçlendiriliyor

AGİT Parlamenterler Meclisi Danimarka heyetinin Başkanı, Danimarka Parlamentosu milletvekili Peter Jensen, Türkmenistan Meclisi’nde görüşmelerde bulundu.

Görüşmede, konuklara tarafsız Türkmenistan’ın iç ve dış politika öncelikleri ile tanıştırıldı. Toplantıda Meclisin Türkmen halkının refahın artırılmasını, sosyo-ekonomik gelişmeleri hedefleyen yasal süreç hakkında bilgi verdi. Bu bağlamda, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü gibi uluslararası örgütler ile işbirliği yapıldığı kaydedildi.

Konuklar aynı zamanda Danimarka Parlamentosunun çalışmaları hakkında bilgi verdi ve iki ülke arasında parlamento ara ilişkileri güçlendirilmesi konusunda potansiyelin olduğunu ifade ettiler.

Danimarka Parlamentosu heyeti, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda kabul edildi.

 

Türkmen- Kırgız siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığında, Türkmenistan ve Kırgızistan Dışişleri Bakan yardımcılarının katılımıyla siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, iki ülke ilişkilerinin bugünkü durumu ve gelecek perspektifleri ele alındı. Görüşmede, taraflar, bölgesel güvenlik, su, enerji, transport ve iletişim alanında işbirliğini ele aldılar. Ayrıca, iki ülke potansiyelini kullanarak, ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirmek konusu görüşüldü. Bu yıl iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin başlamasına 25 sene olacak ve bu kapsamda kültürel etkinlikleri yapılması planlanmaktadır.  Görüşmede, Kırgızistan tarafı 2016 yılında bu ülkede gerçekleştirilen Dünya   Göçebe oyunlarına Türkmenistan’ın desteği için teşekkürlerini ifade etti ve bu sene Aşkabat’ta gerçekleşecek Asya oyunlarına büyük Kırgız spor grubunun katılacağını beyan etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy