BIZNES

Türkmen Lider, Dünya Sağlık Günü’nde bisiklet turuna katıldı

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkmenistan’da da 7 Nisan Dünya Sağlık Günü büyük bir coşkuyla kutlandı. Bu anlamlı gün dolayısıyla bir dizi sportif etkinlikler düzenlendi. Bunların arasında en önemlisi toplu bisiklet turu oldu. Bisiklet turuna, Türkmenistan hükümet üyeleri ile birlikte Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı.

Sportmen lider, hükümet üyeleri, yabancı büyükelçiler ve 5 bin Türkmen vatandaşı ile sağlıklı yaşam için pedal çevirdi. Aşkabat’ın güneyindeki Çandıbil ve Köpetdağ caddelerinin kavşağından başlayan 15 kilometrelik bisiklet turu, şehrin merkezindeki Bağımsızlık Meydanı’nda son buldu.

Bisiklet turuna başlamadan önce Türkmen Lider, yabancı büyükelçiler ile sohbet etti. Yabancı büyükelçilere ülkedeki önemli programlara katıldıkları için teşekkür eden Türkmen Lider, Dünya Sağlık Günü dolayısıyla düzenlenen sportif faaliyetlerin beden eğitiminin geliştirilmesi, kötü alışkanlıklara karşı mücadele edilmesi, genç neslin sağlıklı eğitimi için düzenlendiğini ifade etti.

Daha sonra Türkmen Lider, bisiklet turuna start vererek, ilk pedalı çevirdi. Ardından hükümet üyeleri, büyükelçiler, sivil toplu örgüt temsilcileri, öğrenciler pedal çevirdiler. Yol boyu çeşitli folklor gösterileri sunuldu.

Devlet Başkanı, Bağımsızlık meydanında son bulduğu bisiklet turu sonrasında kendisine hediye edilen bisikleti yeni açılan Türkmenistan Spor ve Gençlik Bakanlığı’nın özel müzesine vereceğini kaydetti. Bakanlık bünyesinde oluşturulacak müzede, Türkmen sporcularının dünya arenasında kazandığı başarılar sergilenecek.

Aynı gün Olimpiyat köyünde Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, Meclis Başkanı, bakanlar ve kamu kurum yetkilileri çeşitli spor oyunlarını oynadı.

Ayrıca, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla bütün vilayetlerde bisiklet turu ve çeşitli spor müsabakaları düzenlendi.

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy

Türkmen-azerbaýjan hökümetara toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

«Agro-Pak Türkmenistan – 2023» sergisi başlady

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti «Halal EKSPO ─ 2023» sergisine gatnaşdy

Aşgabatda halkara forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan dünýäniň işewürleriniň üns merkezinde