JEMGYÝET

Türkmen Lider, Dünya Çocuklar Günü kutlamalarına katıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 1 Haziran Dünya Çocuklar Günü’nü Devletliler Köşkü’ndeki yetim çocuklar ile birlikte kutladı. Türkmen Lider, kutlama etkinliklerinde çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı.

Türkmenistan genelinde Dünya Çocuklar Günü kutlandı. Bu anlamlı günde Devlet Başkanı Devletliler Köşkü’nde bulunan yetim çocuklar ile vakit geçirdi. Türkmenistan’da yetim çocukların eğitilmesi ve yetiştirilmesi için büyük önem verilmektedir. Burada bulunan çocuklara düzenli olarak hediyeler dağılmaktadır. 2015 yılında Türkmen Lider, kaleme aldığı yerli ve yabancı okurların beğenisini toplayan kitaplarının telif haklarını Devletliler Köşkü’nün fonuna devretti.

Aşkabat’ın güney kısmında yer alan beyaz mermerle kaplanan Devletliler Köşkü’nde Türkmen Lideri’ni Coşkun çocuk folklor ekibi gösterileri ile karşıladı. Yetim çocuklardan oluşan bu ekip, Rusya, Türkiye, Çin ve diğer ülkelerdeki çocuk folklor ekiplerinin festivallerine katılmaktadır.

Türkmen Lider, burada çocukların eğitim ve yaşam hayatı ile ilgili bilgiler aldı. Çocuklar ile sohbet etti. Çocuklar Devlet Başkanı’na hayatları ve büyüdüğü zaman hangi mesleğin sahibi olacakları hakkında bilgi verdiler.

Daha sonra Dünya Çocuklar Günü dolayısıyla çocukların hazırladığı konser programı izlendi. Konser programının sonunda Türkmen Lider de sahneye çıkarak, çocuklar ile birlikte ‘İleri, İleri, sadece ileri, can vatanım Türkmenistan’ şarkısını seslendirdi.

Daha sonra Türkmen Lideri tarafından çocuklara hediyeler verildi. Çocuklar Devlet Başkanı’nın adından notebook, bisiklet, tekstil ürünleri, çikolata ve çeşitli oyuncaklar aldı.

Ayrıca, Dünya Çocuklar Günü için dev bir pasta hazırlandı ve çocuklara pasta ikram edildi.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi