JEMGYÝET

Türkmen Lider, dev projeleri inceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat şehrini helikopter ile turladı.  Türkmen Lider, özellikle şehirdeki konut projeleri ve şehre yakın bölgedeki diğer endüstriyel projeleri inceledi. Devlet Başkanı incelemelerinde kendisine eşlik eden yetkililere şehrin ekolojik durumunun iyileştirilmesi için çalışmaların yapılmasına dikkat çekti.

Devlet Başkanı, helikopterle incelemesinde şehrin batı bölgesindeki Köşi sitesindeki 16.etap konut çalışmalarını izledi. Bu bölgede çok katlı apartmanlar yanı sıra villa tipi evlerinde yapılması planlanmaktadır.

Daha sonra Türkmen Lider, şehrin güney kısmında Fransız Buig Batiman şirketinin inşa ettiği Uluslararası Kongre Merkezi ve lüks otel projelerini inceledi.

Ardından şehrin kuzey tarafına geçen Türkmen Lider, buradan Ahal vilayetinin Ovadandepe kasabasındaki doğalgazdan benzin üreten tesisin inşasını inceledi. Bu gaz-kimya tesisi dünyada bir ilk olacak. Doğalgazdan ekolojik olarak temiz benzin alınacak. Proje kapsamında her sene 1 milyar 785 milyon metreküp doğalgaz işlenecek ve 600 bin ton Euro 5 standartlarında A-92 marka benzin üretilecek. Bir gece-gündüzdeki üretim kapasitesi 1800 ton olacak. Projenin bedeli 1 milyar 700 milyon dolar.

Türkmen Lider bu denetleme çalışmasında ayrıca Ahal vilayetindeki tarım arazilerini de inceledi.

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär