JEMGYÝET

Türkmen Lider, bugün New York’a gidiyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bugün 73.Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere New York’a gidiyor.

BM ile çok yönlü işbirliği, Türkmenistan'ın dış politikasının, pozitif tarafsızlık ve geniş uluslararası işbirliği ilkelerine dayanan stratejik bir alanıdır. Bu bağlamda, Türkmenistan BM Genel Kurul çalışmalarına düzneli olarak katılmaktadır ve dünya barışı, refahı için önemli girişimlerde bulunmaktadır.

Türkmenistan, 58., 62., 64., 68. ve 71.BM Genel Kurul Başkan Yardımcılığına seçilmişti. Ayrıca, Türkmenistan BM’nin birçok teşkilatı ile yakında işbirliği yapmaktadır.

Şubat 2017 tarihinde 71.BM Genel Kurulu, Türkmenistan’ın girişimiyle 12 Aralık’ı Uluslararası Tarafsızlık Günü ilan etti.

Türkmen Liderin bu ziyareti kapsamında bir dizi ikili görüşmeler yapılacak ve Türkmenistan-ABD İş Konseyi tarafından çeşitli görüşmeler gerçekleştirilecek.

Türkmenistan-ABD İş Konseyi 2007 yılında Türkmen Lideri’nin 62.BM Genel Kurulu için ABD ziyaretinde yaptığı teklif üzerine kuruldu. O dönemde Rokfeller Merkezi’nde 300 civarında ABD’li iş dünyası temsilcilerinin katıldığı görüşmede, konseyi kurulması için adım atıldı.

Merkez ofisi Washington’da bulunan İş Konseyi, Türkmenistan ile ABD arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği için önemli köprü görevini üslenmektedir. 10 yıl önce kurulan bu konsey, petrolgaz, kimya sanayisi, bilgisayar teknolojisi, tarım, ulaştırma ve lojistik gibi pek çok alanda faaliyet gösteren Amerikan şirketleri ile Türkmenistan Hükümeti’nin işbirliği yapmasına imkan sağladı.

İş Konseyi ile birlikte birçok projelere imza atıldı. Buna örnek olarak Türkmenistan’ın ilk haberleşme uydusunu göstermek olur. Nisan 2015’te SpaceX şirketinin hizmetlerinden faydalanılarak, Türkmen uydusu fırlatıldı.

1 Mayıs 2018 durumu itibariyle Türkmenistan’da ABD sermayeli 156 proje tescil edildi. Bu projelerin toplam tutarı 2 milyar 573 milyon dolar ve 0,3 milyon avroyu bulmaktadır.

Ýene-de okaň

Türkmen wekiliýeti ÝUNESKO-nyň işleri barada Milli toparlaryň mejilisine gatnaşdy

Mazenderan welaýatynyň Türkmenistana eskporty artdy

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy