JEMGYÝET

Türkmen Lider, BM Genel Kurulu’na hitap etti: “Barış ve Güven Yılı” teklifinde bulundu

73.Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısına katılan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Genel Kurul’a hitap etti. 2019 yılını Barış ve Güven Yılı olarak ilan edilmesi konusunda girişimde bulunan Türkmen Lider, gerginliği azaltacak, anlaşmazlıkları ve çelişkileri çözecek ve "sorumlu kararlar" alabilecek tedbirleri önerdi.

“Genel Kurul'un mevcut oturumu uluslararası politikadaki zor eğilimler çerçevesinde gerçekleşiyor. Dünya topluluğunun, her şeyden önce, Birleşmiş Milletler ‘in çabalarına rağmen, dünyanın bazı bölgelerindeki durum zor olmaya devam ediyor, çatışma alanlarının genişlemesi ve aynı zamanda genel kalkınma yollarında ve beklentilerde genel anlamda güven ve karşılıklı anlayışında bir düşüş var” diye konuşmasına başlayan Devlet Başkanı, Birleşmiş Milletler ‘in, uluslararası düzenin temellerini karşılıklı saygı, eşitlik, barışçıl ve siyasi diyalog ilkeleri doğrultusunda korumadaki ana ve belirleyici rolü oynaması gerektiğine inandığını ifade etti.

TERÖRLE MÜCADELE ÖNEMLİ

Türkmenistan olarak 2019 yılını “Barış ve Güven Yılı” olarak ilan edilmesini teklif ettiklerini kaydeden Türkmen Lider, uzun vadeli ve kapsamlı güvenliğin sağlanması Orta Asya ülkeleri için önemli bir konu olduğunu ve  bölgesel gündemin en önemli yönü terörizme karşı mücadele olarak ön plana çıktığını ifade etti.

Orta Asya’da güvenliğin ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında silahsızlanmaya, uyuşturucu ticaretine karşı işbirliğinin ve Afganistan’ın ekonomik kalkınması için desteğin önemli olduğunu söyleyen Türkmen Lider, Afganistan’ın enerji, ulaştırma ve komünikasyon projelerinde yer alması için çaba gösterdiklerini belirtti. Bu bağlamda, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı, elektrik hattı, fiber optik haberleşme hattı projeleri dev finansal kuruluşlar tarafından desteklendiğini kaydetti.

Afganistan'da sosyal tesislerin inşası, insani yardım konvoylarının gönderilmesi, Afgan ekonomisi ve sosyal alanın çeşitli kesimleri için nitelikli personel yetiştirilmesi yoluyla Afganistan'a insani yardım sağlamaya devam ettiklerini kaydetti.

SU VE ENERJİ KONULARI

Türkmen Lider, konuşmasında su konusuna değinerek, suyun dünyanın tüm halklarının ortak mirası olduğunu ve temiz içme suyuna eşit ve adil erişim temel bir insan hakkı olduğunu belirtti. Bu bağlamda, su kaynaklarına erişim konusunun Orta Asya ülkeleri arasındaki münasebetlerde eşitlik ve karşılıklı saygı çerçevesindeki kriterlerden oluşmasını gerektiğinin altını çizdi.

Türkmenistan’ın bölgedeki su ve enerji sorunlarının çözümü konusundaki görüşlerinin aşağıdaki şekilde ifade etti:

– ilk olarak, genel olarak kabul edilen uluslararası hukuk normlarına dayanarak;

– ikincisi, her ülkenin çıkarlarını göz önünde bulundurarak;

– – Üçüncü olarak, başta BM olmak üzere uluslararası örgütlerin aktif katılımıyla.

ARAL’I KURTARMA ÇALIŞMALARINA ÇAÄžRI

Türkmen Lider BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Aral denizinin havzasındaki sosyal durumun iyileştirilmesi yönündeki çalışmalara değindi. Aral’ın artık iç ve bölgesel sorun olmaktan çıktığını kaydeden Devlet Başkanı, bu konusunda uluslararası toplumun yardımına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Bu bağlamda, Türkmenistan Aral Havzası için BM Özel Programı’nın hazırlanmasını teklif etti. BM ülkelerini bu teklife destek vermeye çağrıda bulunan Türkmen Lider, 18 Nisan 2018 senesinde BM Genel Kurulu’nun BM ile Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu arasında işbirliğine yönelik karar kabul ettiğini ifade etti.

HAZAR’DA İŞBİRLİÄžİ PROJELERİNE AÇIÄžIZ

Devlet Başkanı, konuşmasında Hazar denizi konusuna değindi. 12 Ağustos 2018 tarihinde Hazar Denizi’nin hukuki statüsüne yönelik anlaşmaya imza atıldığını ifade eden Türkmen Lider, bunun Hazar bölgesini ulaştırma, transit taşımacılık ve enerji konusunda önemli ve stratejik konum getirdiğini belirtti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın ilgili taraflar ile ekonomik ve ticari projelerin hayata geçirilmesine açık olduklarını ifade etti. Devlet Başkanı, bu projelerin geleceğe yapılan yatırımlar olacağının altını çizdi.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy