DÜNÝÄ

Türkmen Lider, Asya Oyunları hazırlıklarını inceledi

Türkmenistan’ın 17-27 Eylül tarihlerinde ev sahipliğini yapacağı Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na az bir süre kalması nedeniyle hazırlıklar arttırıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Tekstil Bakanlığı’nda Türkmen sporcuların açılış ve kapanış törenlerinde giyeceği spor kıyafetlerini, tekstil ürünlerini, Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’nde spor tesislerinin süslenmesini ve Aşkabat’ın çeşitli caddelerinde Asya Oyunları ile ilgili hazırlanan panolar ve çeşitli yazıların örneklerini inceledi.

Devlet Başkanı, Aşkabat Moda Evinde hazırlanan spor kıyafetlerini inceleyerek, bazı teklifler sundu.

 Asya Oyunları’na hazırlıklar kapsamında Tekstil Bakanlığı tarafından bu oyunların logolarının yer aldığı havlular, tişörtler, kravatlar ve diğer hediyelik eşyalar üretildi. 

Ayrıca, Türkmen Lider Asya Oyunları zamanında Olimpiyat Köyü’nün ve Aşkabat’ın binalarının süslenmesi ile ilgili bilgi verildi. Asya Oyunları İcra Komitesi Başkanı Dayanç Gulgeldiyev, Olimpiyat Köyü’nün tesislerinin gündüz ve gece süslenmesiyle ilgili hazırlanan sunumu gösterdi.

Daha sonra akşam saatlerinde Devlet Başkanı’na Tekstil Bakanlığı’nın tam karşısında bulunan Türkmenhalı Devlet Birliği’nin binasında lazer şovuyla Asya Oyunlarının logosu, maskotu ve diğer nişanları gösterildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Ilçisi Türkiýäniň daşary işler ministriniň orunbasary bilen duşuşdy

Awstraliýa Türkmenistana ilçi belledi

Azerbaýjan bilen Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça hyzmatdaşlyk edýär

Russiýanyň iri şäherlerinden Türkmenistana uçar gatnawyny guramak teklip edildi

Ata Watan Eserleri

“Atletiko Madrid” topary Gazagystanda futbol akademiýasyny açýar

Katar Durnukly ulag ulgamynyň dostlary toparyna goşuldy