JEMGYÝET

Türkmen Lider, Astana EXPO 2017 Fuarı’na katıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen EXPO 2017 Dünya Fuarı’na onur konuğu olarak katıldı. Geleceğin enerjisi konulu EXPO 2017 Fuarı’na Türkmenistan’da katılıyor. Fuar kapsamında Türkmenistan’ın Milli Günü düzenlenecek.

Astana’daki Bağımsızlık Köşkü’nde Türkmen Lider ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev arasında görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede liderler iki ülke arasındaki ilişkileri bundan sonra da kararlı bir şekilde geliştirmeye hazır olduklarını söyledi. Liderler ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri masaya yatırdı.

Türkmen Lider, Kazak mevkidaşını Aşkabat’ta düzenlenecek 5.Asya Oyunları’na davet etti. Kazak Lider, davet için memnun olduğunu söyleyerek, Türkmenistan’ın Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında büyük başarılar elde ettiğini söyledi.

Görüşmede sonra EXPO 2017 Fuarı’nın açılış törenine katılan liderler Nur Alem standını gezdi. Fuarın açılış töreninde Uluslararası Fuar Bürosu Başkanı Stin Kristensen ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev birer konuşma yaptı.

Daha sonra lazer şovları ile EXPO 2017 Fuarı’nın resmi açılışı yapıldı. Açılış töreni muhteşem havai fişek gösterisi ile son buldu.

Türkmen Lider, Çin Devlet Başkanı İle Görüştü

Astana’daki EXPO 2017 Fuarı kapsamında Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında görüşme yapıldı.  Liderler ülkeler arasındaki münasebetleri ele aldı ve özellikle doğalgaz sektöründeki işbirliğini masaya yatırdı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

“Ýüpek ýoly” rallisi: türkmen türgenleri baýrakly dolanýarlar

Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginde täze departamentler döredildi

Ata Watan Eserleri

Daşkent şäherinde «Türkmenistanda öndürilen» atly türkmen harytlarynyň milli sergisi geçirildi

“Galkynyş” tans topary Türkiýede 2-nji orny eýeledi

Türkmenistanyň Mejlisi täze kanunçylyk namalaryny kabul etdi

Messili Argentina – Kopa Amerikanyň çempiony

Ata Watan Eserleri