TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider, askeri gemiyi inceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Balkan vilayeti ziyareti kapsamında Türkmenistan Deniz Kuvvetleri’nin Gayratlı askeri gemisini inceledi. Bu gemi ülkenin deniz sınırlarının korunması için görev yapmaktadır.

Devlet Başkanı ilk olarak Arkadag askeri gemisi ile Hazar Denizi’ne açıldı. Daha sonra Gayratlı gemisine geçen Türkmen Lider, geminin özellikleri ile tanıştı.

Devlet Başkanı burada Türkmenistan Savunma Bakanlığı’nın Deniz Harp Enstitüsü’nde eğitim gören öğrenciler ile görüştü. Türkmen Lider, askerleri yakın bir zamanda kutlanacak 27 Ocak Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluş yıldönümü ile kutladı.

Tarafsız statüsüne sahip olan Türkmenistan askeri alanda uzmanların yetiştirilmesine büyük önem vermektedir ve bu çalışmalar ülkenin milli güvenliğinin güçlendirilmesi ve ordunun savunma gücünün arttırılması kapsamında yapılmaktadır.

Tarafsız ve Bağımsız Türkmenistan barışçıl bir dış politika izleyerek, hayata geçirdiği askeri doktrini ise sadece savunma amaçlıdır. Bu doktrin ülkenin ulusal çıkarlarının korunması ve günümüz tehditlerine karşı durmak amacıyla başarılı bir şekilde hayata geçirilmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle