JEMGYÝET

Türkmen Lider, askeri gemiyi inceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Balkan vilayeti ziyareti kapsamında Türkmenistan Deniz Kuvvetleri’nin Gayratlı askeri gemisini inceledi. Bu gemi ülkenin deniz sınırlarının korunması için görev yapmaktadır.

Devlet Başkanı ilk olarak Arkadag askeri gemisi ile Hazar Denizi’ne açıldı. Daha sonra Gayratlı gemisine geçen Türkmen Lider, geminin özellikleri ile tanıştı.

Devlet Başkanı burada Türkmenistan Savunma Bakanlığı’nın Deniz Harp Enstitüsü’nde eğitim gören öğrenciler ile görüştü. Türkmen Lider, askerleri yakın bir zamanda kutlanacak 27 Ocak Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluş yıldönümü ile kutladı.

Tarafsız statüsüne sahip olan Türkmenistan askeri alanda uzmanların yetiştirilmesine büyük önem vermektedir ve bu çalışmalar ülkenin milli güvenliğinin güçlendirilmesi ve ordunun savunma gücünün arttırılması kapsamında yapılmaktadır.

Tarafsız ve Bağımsız Türkmenistan barışçıl bir dış politika izleyerek, hayata geçirdiği askeri doktrini ise sadece savunma amaçlıdır. Bu doktrin ülkenin ulusal çıkarlarının korunması ve günümüz tehditlerine karşı durmak amacıyla başarılı bir şekilde hayata geçirilmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistana sapar bilen bardy

Ata Watan Eserleri

Pariždäki Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türkmen türgenlerini ýakyndan tanalyň!

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar