JEMGYÝET

Türkmen Lider, askeri eğitim alanını ziyaret etti

Türkmenistan Devlet Başkanı ve  Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, hava savunma kuvvetlerinin teknik ekipmanını kontrol etmek amacıyla hava savunması için kurulan geçici eğitim alanını ziyaret etti.

Milli ordusunun zamanın talepleri doğrultusunda ve tamamen savunma amaçlı askeri doktrini ışığında gelişmesi için Türkmenistan, uluslararası arenadaki barışı koruma rolünü üslenen tarafsızlık statüsüne her zaman bağlı kalmaktadır.

Bu yüzden Türkmen Lider Silahlı Kuvvetlerin imkanlarının arttırılmasına önem vererek, askeri gücün yalnızca barışçıl amaçlara hizmet ettiğini ve bu nedenle diğer devletlerin güvenliğini hiçbir şekilde etkilemediğini vurguluyor. Tarafsız Türkmenistan hiçbir askeri bloğa üye değildir, yerel ve bölgesel çatışmalar içerisinde yer almamaktadır. Ancak, Türkmenistan insanlığa tehdit içeren terör ve diğer unsurların yok edilmesi taraftarı olmuştur. 

Türkmenistan Silahlı Kuvvetlerinin kurumlarını ziyaret eden Devlet Başkanı, bu defa hava savunma kuvvetlerinin geçici eğitim merkezini gezdi. Devlet Başkanı, sabahın erken saatlerinde eğitim merkezine gitmek için kendisini bekleyen helikoptere binerek, helikopteri bizzat kendisi kullandı. Daha sonra çölün içerisindeki eğitim merkezine özel araba ile gitti.

Türkmen Lider eğitim merkezinde Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri  ve Savunma Bakanı Y.Berdiyev’den bilgi aldı ve yeni askeri ekipmanları inceledi. Devlet Başkanı engebeli arazide yeni alınan askeri aracın teknik özelliklerini denedi. Aracın hız imkanlarını bizzat deneyerek test eden Türkmen Lider, ordu için gereken ulaşım araçlarının satın alınmasında dikkat edilecek hususlar hakkında yetkililere talimat verdi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri