JEMGYÝET

Türkmen Lider, Aşkabat’ı Gezdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat şehrini gezdi. Şehrin merkezindeki Grand Türkmen otelinin etrafındaki yeşillendirme kampanyası ile ilgili bir takım talimatlar veren Türkmen Lider, şehrin ulaşım altyapısının güçlendirilmesi, yolcu otobüslerin ve taksilerin grafiğinin her zaman kontrol altında tutulmasını istedi.

Son yıllarda Türkmenistan’a çok sayıda yolcu otobüslerin satın alındığını ve Asya Oyunları nişanı ile otobüslerin hareket etmeye başladığını ifade etti. Türkmen Lider, Asya Oyunları için gelecek misafirlere helikopterle gezi organize edilmesi konusunu tekrar gündeme getirdi. Bununla ilgili olarak Oguzkent otelinin çatısındaki helikopter pistinden ilk deneme uçuşu gerçekleştirildi. 

Devlet Başkanı, Aşkabat’ın ekolojik yönden temiz ve rahat bir kent olması için çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek, fidan dikme çalışmalarını hızlandırmasını söyledi.

Aşkabat’ın turizm sektörünün canlandırılması için cadde kenarlarındaki afiş ve televizyon monitörlerinde reklamının yapılmasını isteyen Türkmen Lider, şehirdeki çeşitli hizmet sektörünün çeşitlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Aşkabat’ın ülkenin milli gururu olduğunu söyleyen Devlet Başkanı, ortak çabalar ile başkenti daha ileri seviyelere taşıyacaklarını söyledi.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri