JEMGYÝET

Türkmen Lider, Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’ni inceledi

Türkmenistan, 17-27 Eylül'de düzenlenecek 5. Asya Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Oyunları'na (AIMAG) ev sahipliği yapmak için gün sayıyor. Orta Asya’da ilk defa Türkmenistan’ın ev sahipliğini yapacağı bu oyunlar için Aşkabat’ta dev bir spor kompleksi inşa ediliyor.

Asya Oyunları’na büyük önem veren Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, sık sık Olimpiyat Kompleksi’ni ziyaret ediyor. Türkmen Lider bu defada, Olimpiyat Kompleksi’ni ziyarete ederek,  45 bin kişilik stattaki son çalışmaları yerinde inceledi.

Türkmen Lideri’ne bu çalışma ziyaretinde Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri yetkililer eşlik etti. Aşkabat valisinin hazır bulunduğu incelemede, Devlet Başkanı Olimpiyat Kompleksi’nin Aşkabat’ın gururu olacağını ve bundan dolayı dev spor kompleksinin tamamı şehrin mimari ile uyum sağlaması gerektiğinin altını çizdi. 

Türkmenistan Devlet Başkanı, stattaki VİP salonları ziyaret etti. VİP salondan 45 bin kişilik stattın tamamının göründüğü ifade edildi. Bu bölgede ikili görüşmeler yapılması için imkânlar oluşturuldu.

Stattaki çalışmaların son aşamada olduğunu söyleyen Türkmen Lider, bütün tesislerin uluslararası standartlarda olması için çaba gösterilmesini istedi.

Ayrıca, Türkmen Lideri Asya Oyunları kapsamında organizasyon işlerinde görev alacak insanların kıyafetlerinin örneklerini inceledi.

Daha sonra Devlet Başkanı’na Asya Oyunlarının açılış ve kapanış törenleri ile ilgili hazırlanan video gösteri sunuldu. Yetkililer, Asya Oyunları hazırlıkları ile ilgili bilgi verdi. Özellikle Asya Oyunları kapsamındaki yarışlar ve antrenman çalışmalarından bahsedildi.

Aşkabat Olimpiyat Kompleksi'nde 45 bin kişilik stat, 15 bin kişilik spor salonu, 5 bin kişilik su sporları merkezi, 4 bin kişilik kapalı tenis kompleksi, 5 bin kişilik kapalı atletizm salonu, 450 ve 800 yatak kapasiteli 2 otel, 12 bin kişi kapasiteli sporcu rezidansları yanı sıra çok sayıda tesis yer alıyor.

Aşkabat Olimpiyat Kompleksi, aynı zamanda sporcu konaklama alanlarından, tüm müsabaka ve antrenman tesislerine doğrudan ulaşım sağlayan 5 kilometrelik monoray sistemi sayesinde dünyada kendi toplu ulaşım altyapısına sahip tek spor kompleksi olarak anılıyor. 5 milyar dolarlık bir yatırım ile gerçekleştirilen komplekste, 17-27 Eylül tarihlerinde 62 ülkeden binlerce sporcu 21 branşta madalya mücadelesi verecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (AHTA)

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi