BIZNES

Türkmen Lider: Ankara ile Moskova stratejik ortaklarımız

Rusya’nın BTK Holding Başkanı Taymuraz Bolloyev ile Türkiye’nin Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak’ı kabul eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin stratejik ortakları olduğunu söyledi.

“Rusya ile Türkiye Türkmenistan’ın stratejik ortağı. Bu ülkeler ile uzun vadeli işbirliği yapıyoruz. Söz konusu devletlerin şirketleri ise Türkmenistan’daki kalkınma programına önemli katkı sağlamaktadır” diye konuşan Sayın Devlet Başkanı, Rus ve Türk işadamlarının tekliflerini değerlendirdi.

Rusya’da hafif sanayi alanında lider konumundaki şirketlerden birini teşkil eden BTK Holding Başkanı Bolloyev, Türkmenistan’ın tekstil fabrikaları ile karşılıklı işbirliği yapılması konusunda bazı teklifler sundu. Rus işadamı, Türkmenistan ile ortak üretim tesislerinin oluşturulmasının bütün kademelerinde – hammadde teminatından hazır ürün üretim aşamasına kadar işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Sayın Devlet Başkanı, Rus şirketinin işbirliği tekliflerine olumlu bakarak, BTK Holding’in Türkmenistan’da temsilcilik açmak yönündeki önerisine de sıcak baktı.

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, Sayın Devlet Başkanı’na Türkmenistan’da yürüttüğü projeler hakkında bilgi verdi. Türk şirketi, Ahal vilayetinde doğalgazdan benzin üreten tesisin inşaatını gerçekleştiriyor.

Türkmenistan Lideri, bu iki şirket yöneticilerini ikinci kez beraber kabul ediyor. Daha önce böyle bir görüşme bu sene Temmuz ayında gerçekleşmişti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri