JEMGYÝET

Türkmen Lider, ABD’li şirketlileri TAPİ ’ye davet etti

73.BM Genel Kurul toplantısına katılan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bu ziyareti kapsamında düzenlenen Türkmenistan-ABD İş Konseyi’ndeki Amerikalı iş adamlarına hitap etti. Türkmen Lider, ABD’nin iş dünyası temsilcilerini, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesine davet etti.

10 sene önce kurulan Türkmenistan-ABD İş Konseyi, Türkmenistan ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu defaki toplantıya, sadece ABD’li iş adamları değil, aynı zamanda İngiltere ve Kanada gibi ülkelerden de şirketler ilgi gösterdi.

New York’taki Mandarin Oriental otelde düzenlenen törende konuşan Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stuart, Amerikalı işadamlarının Türkmenistan ile işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Daha sonra söz alan Türkmen Lider, konuşmasında Türkmenistan’ın ekonomik kalkınması hakkında bilgi verdi. Zengin doğal kaynakları, elverişli coğrafi konum ve ‘Açık kapılar’ dış politikası ile Türkmenistan’ın yatırım yapılabilecek önemli ülkelerden birisi olduğunu söyleyen Türkmen Lider, devletin yatırımcılara vergi, gümrük, vize, sigorta ve diğer kolaylıklar sağladığını ifade etti.

Uluslararası konjonktür ’deki olumsuz eğilimlere rağmen, Türkmenistan ekonomisinin istikrarlı büyüdüğünü ve 10 ay içerisinde ulusal ekonomik büyümenin yüzde 6,2 oranında olduğunu ifade eden Devlet Başkanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Türkmenistan'ın önemli ticaret ve ekonomik ortaklarından biri olduğunu belirtti. 2018 yılının ilk yarısında ticaret hacmi yüzde 27 oranında arttı. Amerikan şirketlerinin katılımıyla 2,5 milyar dolar değerinde 156 proje hayata geçirildi.

Türkmenistan’daki ulaştırma sektörüne yatırım yapmaya davet eden Türkmen Lider, ABD’nin iş dünyası temsilcilerinin dikkatini TAPİ projesine çekti. Dev finansal kuruluşların ve uluslararası ortakların desteklediği bu projenin, enerji kaynaklarının yeni güzergahtaki akımını sağlayacağını ifade eden Türkmen Lider, projenin Hindistan ve Pakistan gibi dinamik bir şekilde büyüyen ekonomilerin yakıt ihtiyacını karşılayacağını belirtti. Daha sonrasında Asya-Pasifik bölgesindeki diğer büyüyen pazarlara ulaşma imkânı sağlayacağını kaydetti.

Türkmen Lider, TAPİ projesinin hayata geçirildiğini ve projenin ilgilenen şirketler için açık olduğunu, Amerikan ortaklarının da bu imkanı değerlendirebileceğini belirtti.

Toplantıda, John Deere ve Boeing gibi şirketlerin de yetkilileri konuştu. 25 yıldır Türkmenistan ile işbirliği yapan John Deere şirketi yetkilisi, yine 25 yıl Türkmenistan ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Boeing şirketi menajeri konuşmasında, 25 yıl önce Türkmenistan’ın Orta Asya ülkesinde Boeing uçağını satın alan ilk ülke olduğunu ve bu zaman diliminde Türkmenistan’a 34 uçak gönderildiğini ifade etti.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri