BIZNES

Türkmen Lider, ABD’li iş adamları ile görüştü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 73.toplantısı için New York’ta bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı ABD’li iş adamları ile görüştü. Türkmen Lider, Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stuart, Boeing Uluslararası Satış Direktörü Brian Lopp, John Deere şirketi yetkilisi  Marquart von Penz ve Oxbow Grup Başkanı William Koch’u kabul etti.

Görüşmelerde, Türkmenistan ile ABD’li şirketlerin arasındaki işbirliği konuları ele alındı.

ABD’li iş dünyası temsilcileri, Türkmenistan Devlet Başkanı’nı 73.BM Genel Kurulu’na hitap etmesi dolayısıyla tebrik ederek, Türkmen Lideri’nin ileri sürdüğü önemli inisiyatiflerini desteklediklerini kaydetti.

Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stuart, bu defaki İş Konseyi toplantısına sadece ABD’li iş adamları değil, aynı zamanda İngiltere ve Kanadalı iş dünyası temsilcilerinin ve dev bankaların yetkililerin ilgi gösterdiğini kaydetti.

Boeing Uluslararası Satış Direktörü Brian Lopp, Türkmen ortakları ile karşılıklı olarak faydalı iş ilişkilerini kurma ve güçlendirmeye olan ilgilerinin yüksekliğini ifade ettiler.

Türkmenistan ile 25 yıldır işbirliği yapan John Deere şirketi yetkilisi Marquart von Penz, Türkmenistan için özel üretilen makinelerin tedariki için çalışacaklarını belirtti.

Türkmenistan ile Oxbow Grup arasındaki işbirliği konuları ele alındı. Taraflar özellikle enerji sektöründeki karşılıklı işbirliğini değerlendirdi. Amerikalı işadamı William Koch “Doğal kaynakların yeniden işlenmesi alanında lider konumundaki Oxbow Group, Türkmenistan'a geniş bir hizmet yelpazesi sunmaya hazır” olduğunu ifade etti. Amerikan işadamı, Türkmenistan'da üretilen petrol kok kömürü ve karbamid ürünlerinin yanı sıra kükürt alımlarına büyük ilgi gösterdiklerini ifade etti.   

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri