TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider 30 kilometre pedal çevirdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 30 kilometrelik yolu bisiklet ile geçti. Aşkabat’ın güney kısmını kapsayan Köpetdağ dağının eteklerinden başlayan bisiklet turunu, şehrin merkezinde tamamladı.

Türkmen Lider, hem bisiklet kullandı hem de şehrin yeşillendirme kampanyası çerçevesinde devam eden işleri inceledi. Her sene Aşkabat’ın çevresinde yeşil alanlar oluşturulmaktadır. Türkmen Lider, bisiklet ile Sağlık yolunun bitiş alanına geldi. Sağlık yolu, Aşkabat’ın sakinleri ve misafirlerinin en uğrak mekânlarının biridir. Burada sağlıklı yaşam için mücadele veren kişiler Sağlık yolunda düzenli yürüyüş yapmaktadırlar.

Daha sonra Devlet Başkanı, Arçabil caddesi ile yoluna devam ederek, bu bölgede Fransız Buig Batiman şirketi tarafından inşa edilmekte olan projeleri inceledi.

Ardından Bitarap Türkmenistan caddesi ve oradan da Bağımsızlık meydanına gelerek, Türkmen Lider iş ofisine kadar 30 kilometrelik yolu bisiklet ile geçti.

Türkmenistan’da sporun geliştirilmesine ve sağlıklı yaşama ciddi önem Türkmen Lider, bu alanda gençlere örnek olmaktadır. Türkmen Lider’in başkanlığında sporda büyük atılımlar gerçekleştirildi. Halihazırda, Türkmenistan milli olimpiyat takımı, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanıyor.

Türkmenistan bu sene de iki önemli etkinliğe imza atacak. Birisi uluslararası ralli yarışları, diğeri ise Dünya Halter Şampiyonası.

Ayrıca, 2019-2020 yılları için Türkmenistan’da gerçekleştirilmesi planlanan uluslararası sportif etkinlikler için birçok teklifler sunulmaktadır.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Hytaý Halk Respublikasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkiýede 8 aýda 69 sany Türkmen kompaniýa esaslandyryldy

Baş Redaktor

Oleg Kononenko: Türkmenistanyň ösüşine hemişe uly goşant goşmaga taýýardyryn

Teswirle