JEMGYÝET

Türkmen Lider 2019 kalkınma hedeflerini belirledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu’nda Ocak-Kasım ayları değerlendirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının raporlarını dinledikten sonra Türkmen Lider, güncel konuları ve 2019 yılı hedeflerini değerlendirdi.

Küresel ekonomideki zor duruma ve bireysel sanayilerin, özellikle petrol ve gaz kompleksinin çalışmasındaki eksikliklere rağmen, Türkmen lider, ülke ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü söyledi.

Türkmenistan ekonomisindeki büyüme oranının yüzde 6,2 oranında kaldığını belirten Devlet Başkanı, bütün sektörlerde üretimde artış görüldüğünü ifade etti. Kabul edilen çeşitli programlar sayesinde özel sektörün ülke ekonomisindeki payının yüzde 65 oranına yükseldiğini, memur ve emekli maaşlarının, devlet yardım paralarının zamanında ödendiğini, üretim ve sosyal amaçlı pek çok tesisin hizmete açıldığını söyledi.

Devlet Başkanı ihracata yönelik ürünlerin üretimini artırmaya yönelik alınan tedbirler sonucunda, bu malların üretimi geçen yıla göre yüzde 51 oranında artarken, hammadde ve kaynak ithalatı yüzde 48 oranında azaldığını kaydetti. Türkmen Lider, yerli üretimin arttırılması yönünde çalışmaların yapılması gerektiğinin altını çizdi.

2018 yılının 11 ayının sonuçlarından memnun kaldığını söyleyen Türkmen Lider, “Gerçek durum dikkate alınarak, 2019 yılı için devlet bütçesi kabul edildi. Ayrıca, İstikrar Fonu'nda, büyük miktarlarda kamu kaynakları için yeterli fonumuz var. Yerli ekonominin yüksek oranda gelişme göstermesi için özenle ve etkili bir şekilde çalışmaya devam etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Özelleştirme faaliyetlerinin de hızlandırılması gerektiğinin altını çizen Türkmen Lider, açık rekabetçi ihalelerin özelleştirmenin ana mekanizmaları olduğunu söyledi.

Devlet Başkanı bu senenin sonuçlarına yönelik düzenlenecek Bakanlar Kurulu toplantısında 2025 yılına kadar ülkenin kalkınması için yeni bir ekonomik model programının kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Bunun için Bakanlar Kurulunun her bir Başkan Yardımcısının, bakanın ve kamu kurum yetkilisinin sorumlu olduğu alanlardaki işlerini sıkı bir şekilde kontrol altında tutması gerekildiğini ifade etti.

Ýene-de okaň

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri