JEMGYÝET

Türkmen “çilik” oyunu Golfa benziyor : Yeni Golf Sahası açıldı

Türkmenistan’da yeni bir spor dalına merak salanlar için muhteşem bir imkan sağlandı. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla Türkmenistan’ın ilk golf kulübü hizmete açıldı. Açılış töreninde Devlet Başkanı, golf sopası ile sembolik atış gerçekleştirildi ve yeni golf sahasında uluslararası bir turnuva düzenlenecek.

Dünyada elit tabakanın oynadığı bu oyun için peyzaj projesi, ünlü Amerikan profesyonel golf oyuncusu Jack Nicklaus tarafından yönetilen "Nicklaus Desing" şirketi tarafından geliştirildi. Projenin inşası ise  Myradym Türkmen firması tarafından gerçekleştirildi.

Açılış törenine katılan Devlet Başkanı, burada yaptığı konuşmasında, yeni spor kompleksinin aktif dinlenme için popüler bir yer haline geleceğini söyledi. Ülkede beden eğitimi ve sporun geliştirilmesinin devlet politikasının önceliklerinden olduğunu söyleyen Türkmen Lider, eski dönemlerde Türkmenlerin golfe benzer bir oyun türü olan “çilik” oynadıklarını söyledi. Devlet Başkanı, dünyada popüler olan golf oyununun kalp hastalıklarına, diyabet ve depresyona iyi geldiğini belirtti. Türkmen Lider golfun insan ömrünün uzaltılmasına da etkisinin büyük olduğunu söyledi.

Daha sonra bir konuşma yapan Jack Nicklaus, Türkmenistan'da golf sporunun gelişimini desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Başkent Aşkabat’taki  Yıldız otelin güney kısmında bulunan golf kompleksinin toplam alanı 70 hektardır. Kompleks, idari bina, 18 delikli alan, 4 yapay göl ve otoparklardan oluşmaktadır. Golf kulubü için ABD, Japonya ve İngiltere’den çeşitli teknik makineler getirildi. Golf sahasında kullanılan bütün malzemeler İskoçya’daki laboratuvarlarda test edilmiştir.

Aşkabat golf kulübü tamamen profesyonel düzeyde inşa edilmiştir. Burada çeşitli uluslararası turnuvalar düzenlemek için her türlü imkanlar bulunuyor. Muhteşem 18 delikli golf sahası Aşkabat’ın önemli dinlenme tesislerinin biri haline gelecek.

Golf sahasının idari binasının bodrum katında E-Z-Go şirketinden satın alınan 30 tane golf arabası bulunuyor. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy