BIZNES

Türkmen heyetinin Japonya ziyareti

24 Mart tarihinde Türkmen-Japon Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı, milletvekili ve Ahal vilayet vali yardımcısı Serdar Berdimuhamedov öncülüğündeki heyetin Japonya ziyareti başladı.

25 Mart tarihinde Türkmen heyeti, Japon Parlamentosu Başkanı Tadomori Oşima ile görüştü ve bu görüşmede karşılıklı çıkara dayalı ikili işbirliği konuları değerlendirildi. Spor alanında işbirliği yanı sıra ulaştırma ve tarım sektöründeki münasebetlerin genişletilmesine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca, parlamentolar arası işbirliğinin güçlendirilmesi konusu ele alındı. Özellikle, taraflar iki ülkenin milletvekillerinin toplantılarının parlamentolar arası dostluk grupları çerçevesinde verimliliğine dikkat çektiler.

Türkmen heyeti, Odaiba adasında bulunan ve Japonya Ulusal İleri Bilim ve Teknoloji Müzesi olan “Miraikan – geleceğin dünyası” müzesini ziyaret etti. Burada Türkmen delegasyonu üyelerine Japon bilim insanlarının modern ileri bilimsel başarılarını tanıma fırsatı verildi.

Türkmenistan heyeti ayrıca, Аriake Water Reclamation su arıtma merkezini ziyaret etti. Heyet üyeleri bu yüksek teknoloji merkezinin yapıları ve yapıları hakkında detaylı bilgi aldı.

Ýene-de okaň

Özbegistan Respublikasynyň haryt-çig mal biržasy bilen hyzmatdaşlyk

“Arterail” kompaniýasynyň wekiliýeti Türkmenistana çagyryldy

Telekeçiler üçin elektron söwda okuwy

Halkara hususy hukugynyň kadalary ornaşdyrlar : Şertnama-hukuk kanunçylygy kämilleşdiriler

Baş Redaktor

Donald Tramp sport aýakgaplarynyň önümçiligini ýola goýdy

“Rosatom” Gyrgyzystanda ýel energetika taslamasyny durmuşa geçirer