JEMGYÝET

Türkmen heyetinin Avusturya ziyareti

Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov öncülüğündeki heyet, Avusturya’nın başkenti Viyana’da temaslarda bulundu.

Türkmen Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkmenistan heyeti bu ziyaret kapsamında Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi Genel Müdürü Yuri Fedotov, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Başkanı Yukiya Amano, Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü Hazırlık Komisyonu Yönetici Sekreteri Lassina Zerbo, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Thomas Greminger ve Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı (UNIDO) Hiroshi Kuniyoshi ile görüştü.

Uluslararası örgütlerin üst düzey yöneticileri ile yapılan görüşmelerde, çeşitli alanlarında ortak işbirliği konular değerlendirildi. Özellikle, teknik işbirliği, enerji, yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı, suç, terörizmle mücadele gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Özel sektör ve tarımın gelişmesinde işbirliği yolları konusunda da değerlendirmeler yapıldı.

Türkmen heyeti ayrıca, ziyaret çerçevesinde Avusturya'nın Avrupa, Entegrasyon ve Dışişleri Federal Bakanlığı Genel Sekreteri Johannes Peterlick ile görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmede, Türkmenistan ile Avusturya arasındaki siyasi, ekonomi ve kültürel münasebetler ele alındı. Ayrıca, taraflar uluslararası örgütler, özellikle BM kapsamında işbirliğini masaya yatırdı.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri