TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmen Halısının Bayramı kutlandı

Türkmenistan’ın milli sembollerini birisini teşkil eden Türkmen Halısının Bayramı büyük coşkuyla kutlandı. Her sene Mayıs ayının son Pazar günü kutlanmakta olan Türkmen Halısının Bayramı bu sene de çeşitli etkinlikler ile idrak edildi.

Başkent Aşkabat’taki Türkmen halısının milli müzesinde bayram dolayısıyla uluslararası fuar düzenlendi. Yabancı misafirlere Türkmen halısının çeşitleri gösterildi. Ayrıca, Türkmenhalı Devlet Birliği’nin konferans salonunda Dünya Türkmen Halı Erbapları Derneği’nin 17.toplantısı düzenlendi. Bu konferansta Türkmenistan’a has el halıların dokuma teknikleri, bu alandaki devlet tarafından yapılan destekler ele alındı. Ayrıca, konferansta yapılan sunumlarda el halıların çeşitli ülkelerdeki tarihi hakkında bilgiler verildi.

Türkmen Halısının anısına düzenlenen uluslararası fuara 14 ülkeden, özellikle Rusya, Almanya, İngiltere, Türkiye, Suudi Arabistan, BAE, İran, Pakistan, Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan’dan temsilci katıldı. 175 yabancı konuk Türkmen Halısının Bayramı’ndaki fuarda stantları gezerek, halılar hakkında bilgi aldı. 

Ayrıca, Aşkabat konser merkezinde bayram dolayısıyla tören düzenlendi. Törende, halı sektörünün önde gelen halıcıları ödüllendirildi.

Halı Türkmen kültürünün sembolüdür. Her boyun halılarında kendine has, kendine özgü çizgi ve motifleri mevcuttur. Türkmen boylarının motifleri Türkmen bayrağına da yansıyan bir semboldür. Dünyadaki en büyük halı 1996 yılında Türkmenistan'da dokunmuş, halı müzesinin sergi salonundadır. 285 m2 büyüklüğünde olan bu dev halının ağırlığı bir tondur.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Baş Assambleýanyň wise-başlygy hökmünde işini dowam etdirýär

Ata Watan Eserleri

BMG-niň merkezinde Halkara Nowruz güni bellendi

Rumyniýada Halkara Nowruz güni bellendi

Teswirle