JEMGYÝET

Türkmen halıları, Bakü’de tanıtılacak

Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehrinde 15-18 Şubat tarihlerinde Türkmenistan’ın el yapımı halıları, milli takı ve tekstil ürünleri tanıtılacak.

Trend haber ajansında yer alan habere göre, söz konusu sergi iki ülke arasındaki kültürel değişimin ve ticaretin arttırılmasına imkan sağlayacak. Türkmen halkının muhteşem halıları yanı sıra Türkmen tekstil endüstrisinde sadece doğal pamuk ve ipek kumaşlardan üretilen ürünler sergilenecek.

Ayrıca sergide Türkmen Ak Evi dikilecek. Bu evde de Türkmen halkının el sanatlarının eşsiz değerleri sunulacak.

Türkmenistan son yıllarda hem tekstil hem de halı ürünlerini yurtdışında tanıtım organizasyonluklarına büyük önem vermektedir. Sadece bu sene Ocak ayı içerisinde birçok uluslararası fuarlara katılım gerçekleştirildi.

Türkmenistan Tekstil Bakanlığı, Almanya’da düzenlenen Heimtextil 2019 ve Domotex 2019 uluslararası fuarlarında, Dubai’deki Carpet & Art Oasis fuarında tekstil ürünler ve el yapımı halıları tanıttı.

Türkmenistan ile Azerbaycan arasında karşılıklı fuarların düzenlenmesi, özellikle Türkmen halılarının ve tekstil ürünlerinin Bakü’de tanıtılması, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in geçen sene Türkmenistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyarette de ele alınmıştı. Liderler bu tür kültürel değimin yapılmasını desteklemişti.

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjan Türkmenistandan tebigy gaz almagy artdyrdy

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi