JEMGYÝET

Türkmen öğrencilerinden olimpiyat başarısı: 18 madalya

Türkmenistan’da devlet tarafından gençlerin kaliteli ve dünya standartlarında eğitim alması için yapılan dev yatırımlar meyvesini vermektedir. Türkmenistanlı öğrenciler, geçtiğimiz günlerde katıldıkları uluslararası bilim olimpiyatlarda 18 madalya kazandı.

Mayıs ayının ilk günlerinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te Infomatrix-2017 Uluslararası Bilgisayar Proje Olimpiyatları düzenlendi. 45 ülkeden genç bilgisayar mucitleri robotik alan dahil olmak üzere ortak ve bireysel 700 civarında proje ile katıldı. Türkmenistanlı gençler katıldıkları projeler ile toplam 16 madalya kazandı.

Aşkabat’taki 86. Ve 28’nolu okulların öğrencileri Dövran Atayev, Arslan Hocayev ve Serdar Orazgeldiyev, ayrıca Mari vilayetindeki uzmanlık eğitimi veren okul öğrencisi Meylis Dövletmuradov gümüş madalya kazandı.

Geri kalan öğrenciler ise bronz madalya kazandı. Toplam bronz madalya sayısı 12’e ulaştı. Aşkabat şehri, Mari ve Lebap vilayetindeki okulları temsil eden öğrenciler projeleri ile ülkesini gururlandırdı.

Türkmenistanlı öğrencilerin bilgisayar alanındaki başarıları ülkedeki innovasyon kalkınma stratejisinin başarılı bir şekilde yürütüldüğünün kanıtıdır.

Bunun yanı sıra Kazakistan’ın başkenti Astana’da 20 ülkeden 120 öğrencinin katılımıyla 51.Uluslararası Mendeleyev Kimya Olimpiyatları düzenlendi. Türkmen öğrenciler bu olimpiyatlarda bir gümüş ve bir bronz madalya kazandı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy

Gazagystan Türkmenistana täze ilçi belledi