JEMGYÝET

Türkmen öğrenciler Nevruzu Türkiye’de kutladı

21 Mart 2017 tarihinde İstanbul şehri Topkapı bölgesinde bulunan kültür parkında, İstanbul Valiliği tarafından Uluslararası Nevruz bayramı dolayısıyla şenlik düzenlendi. Bu kültürel etkinliğe İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Belediye başkanı Kadir Topbaş, ilçe belediye başkanları, yerel makamların temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çeşitli ülkelerin vatandaşları, İstanbul’da bulunan diplomatik misyonların, aynı zamanda Türkmenistanlı öğrenciler ve İstanbul’da ikamet eden Türkmenler katıldılar. Şenlik sırasında, katılımcılar Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen sergide Bağımsız devletimizin elde ettiği muhteşem gelişmeleri anlatan dergiler ve belgeler hakkında bilgi sahibi oldular. Özellikle, 2017 yılında başkentimiz Aşkabat şehrinde düzenlenecek Kapalı alanlarda ve savaş sanatı V Asya oyunları hakkında bilgi verme amacıyla, bu Oyunların reklamı olan resimler gösterildi ve başta Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisi olmak üzere Aziada-2017 dolayısıyla basılmış dergiler ve tanıtım kitapları şenliğe gelen katılımcılara dağıtıldı.

Nevruz bayramı dolayısıyla düzenlenen bu kültürel etkinlik sırasında, İstanbul şehrinde eğitim gören Türkmenistanlı öğrencilerin milli elbiselerle başarıyla gerçekleştirdikleri ‘Küştdepdi’ dans gösterisini katılımcıların hepsi coşkulu alkışlamalar ile izlediler. Ayrıca, burada bulunan Türkmen evi en çok ziyaret edilen yerlerin birisi olmakla birlikte, orada kültürel eserler, Türkmen milli elbiseleri ve ülkemizin çeşitli bölgelerinin muhteşem resimleri bulunuyor. Özellikle, katılımcılar Türkmen evinin esas köşesindeki kütüphanede bulunan Hürmetli Devlet Başkanımızın yazdığı kitaplar ile ilgili bilgi sahibi oldular.

Uluslararası Nevruz bayramı dolayısıyla düzenlenen şenliğe gelen katılımcılar Türkmen milli ikramları ve Türkmen pilavı ikram edildi. Büyük coşkuyla gerçekleşen etkinliğin sonunda Türkmen öğrenciler kendileri için çalışmalar yapan ve Türkmen gençlerinin yabancı ülkelerde eğitim görerek, gerekli uzmanlar olarak yetişmeleri için geniş olanaklar oluşturan Hürmetli Devlet Başkanımıza sağlık ve devlet işlerinde başarı dileklerinde bulundular.

Not : İşbu haber, http://istanbul.tmconsulate.gov.tm/tr sitesinden derlenmiştir. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri