BIZNES

Türkmen Gölü ralli tutkunlarını bekliyor

Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışları devam ediyor. Yarışcıların bir sonraki durağı Türkmen Gölü. Atavatan Türkmenistan Ekibi olarak, yazı dizimizde bu defa Türkmen Gölünü işliyoruz.  

Altın Asır Türkmen Gölü’nün inşasına 2000 yılında başlandı. Gölü inşa etmekdeki asıl amaç drenaj sularının toplanmasını sağlamak ve onları ekoloji yönden güvenli bir alana akıtmak, drenaj sisteminin geçtiği alanlarda tuzluluğa dayanıklı tarım ürünleri yetişdirmek, koyun otlatma alanlarını su temin etmek, drenaj sular ile doldurulan barajlarda balık yetiştirme ve bütün drenaj sistemlerini bir alanda birleştirmek hedeflenmiştir.

15 Temmuz 2009 yılında bu suni gölün birinci etabı hizmete açıldı. Onun Karakum çölü boyunca 2 tane tuzlu su kanalı olup, Daşoğuz kısmı 380, ana tuzlu su kanalı 720 kilometredir.

Türkmen Gölü projesi 2003-2010 yıllarında Aral havzasındaki ekoloji ve yaşam şartlarını iyileştirme programı kapsamında hayata geçirildi. Bu program 2002 yılında Orta Asya Devlet Başkanları tarafından ve Ağustos 2003’te Aral’ı Kurtarma Fonu’nun İcra Komitesi tarafından onaylandı. Böylelikle, Altın Asır Türkmen Gölü’nün önemi Orta Asya’nın diğer ülkeleri tarafından ifade edilmiş oldu.

Su sanayisi, sulama ve ekoloji alanındaki Soyuzvodproyekt kurumunun müdürü, Rusya Sosyal Bilimleri Akademisi üyesi, profesör İgor Sergeyeviç Zonn bu dev sulama projesi ile ilgili “Altın Asır Türkmen Gölü ve Türkmenistan su kaynakları” isimli kitabını yazdı. Bu kitap 2014 yılında Almanya’da Springer matbaasında basıldı.

3 etaptan oluşan Türkmen gölünün tamamlanmasıyla Karakum çölünün ikliminin değişecek. Daşoğuz, Ahal ve Balkan vilayetlerinin birleştiği noktada inşa edilen gölün uzunluğu 103 km, genişliği 18.6 km, ortalama derinliği 69 metre.

Ýene-de okaň

German kompaniýalary bilen Garlyk magdan toplumy boýunça hyzmatdaşlyk etmek meýilleşdirilýär

Türkmen-german işewürlik maslahaty: köp sanly ylalaşyklara gol çekildi

Türkmen halkynyň Milli Lideri Germaniýanyň banklaryny Türkmenistanyň banklary bilen göni gatnaşyklary işjeň ösdürmäge çagyrdy

German kompaniýalary Arkadag şäheriniň taslamalaryna gatnaşmaga çagyryldy

Germaniýaly işewürlere elektroenergetika pudagynda işlemek mümkinçiligine garamagy teklip edildi

Türkmenistan “ADIPEC 2023” sergisine gatnaşar

Ata Watan Eserleri