DÜNÝÄ

Türkmen elektriği Güney Asya’ya taşınacak

Şubat 2018’de temeli atılan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) elektrik hattı projesi kapsamında Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Afganistan Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı arasında anlaşma imzalandı. Söz konusu anlaşma, iki ülkenin teknik gruplarının bu elektrik hattının hayata geçirilmesiyle ilgili ortak çalışmaya başlaması için bir fırsat sunmaktadır.

Anlaşma çerçevesinde yeni elektrik hattı ile Afganistan’a ihraç edilecek elektrik miktarı belirlendi. İlk etapta Afganistan’ın Herat ve Kandagar eyaletlerine 300 megavat (toplam 600 megavat) elektrik gönderilecek. Daha sonra bu miktar 1.000 megavata kadar arttırılacak.

Türkmenistan Enerji Bakanı Çarımurat Pürçekov ile Afganistan Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Vekili Mohammad Gul Hulmi arasında imzalanan anlaşma, iki ülke arasındaki işbirliğini daha da güçlendirecek ve ülkede yeni devreye alınan ve alınacak elektrik santralleri ile yükselen elektrik enerji arzının çeşitlendirilmesine imkan sağlayacak.

Türkmenistan, Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması ve ekonomisinin canlanması için somut adımlar atmaktadır. Uzun yıllardır bu ülkeye indirimli fiyattan elektrik ve sıvı gaz ihraç edilmektedir. Bunun yanı sıra İmamnazar-Andhoy ve Serhetabat-Herat elektrik hatları çekildi.

Bu sene devreye alınan 112 kilometre uzunluğundaki saatte 100 megavat elektrik ihraç etme kapasitesine sahip Rabatkaşan-Kalaynau elektrik hattı, Türkmen elektriğinin Afganistan’ın kuzey bölgesine sevk etmeye katkı sağladı.

Türkmenistan’da elektrik enerji sektöründe büyük yatırımlara imza atılmaktadır. Başta Aşkabat olmak üzere Ahal, Balkan, Lebap ve Daşoğuz vilayetlerinde doğalgaz türbinli elektrik santralleri inşa edildi. Geçtiğimiz günlerde Mari vilayetinde doğalgaz ve buhar kombineli 1.574 MW gücünde dev elektrik santrali hizmete açıldı. Gelecek yıllarda Lebap vilayetinde Japon Sumitomo şirketi gaz türbinli elektrik santrali kuracak. Bu zamana kadar ülkede ABD General Electric şirketinin ürettiği türbinler kullanıldı. Yeni projede Japon teknolojisi kullanılacak.

Türkmenistan, 2018-2024 Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı kapsamında önümüzdeki 7 yılda elektrik üretimini 33 milyar kilovat/saate çıkarmayı hedefliyor.

Ýene-de okaň

Türkmen elektrik energiýasyny Azerbaýjana ibermegiň mümkinçiliklerine garaldy

Täjigistanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Azerbaýjanyň SOCAR kompaniýasy Aşgabatda wekilhanasyny açdy

Azerbaýjanyň ykdysadyýet ministri Türkmenistanda saparda bolýar

Ata Watan Eserleri

Türkmen ilçisi Kataryň medeniýet ministri bilen duşuşdy

Alžiriň Ilçisi ynanç hatlarynyň nusgalaryny gowşurdy