BIZNES

Türkmen Ceza Hukukunda İnşaatla ilgili Bazı Hususlar

Türkmen Ceza Kanunun 280. Maddesi, dağ-maden, inşaat ya da diğer işler yapılırken güvenlik kurallarının ihlaline ilişkin hususları düzenlemektedir. Türkmen Ceza Kanununda inşaatla ilgili 2015 yılında yeni bir düzenleme yapıldı. Kanunun 280. Maddesinde yapılan düzenleme 3 Aralık 2015 tarihinde resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile mevcut düzenlemeye bazı ekler yapılmış oldu. Buna göre, Kanunun 280. Maddesindeki düzenlemeye, kalitesiz inşaat, mimarlık, şehir inşaat ve inşaat işi kapsamındaki kuralların ve normların ihlali, eksperlik işlerinin ya da mühendislik hizmetlerinin talebe uygun yapılmaması ve uzay işleri icra edilirken güvenlik kurallarının ihlaline ilişkin ayrı alt maddeler eklenmiştir.

Buna göre, inşaat ve mühendislik işini yapan şirketler bundan sonra bu düzenlemelere daha dikkatli olmak zorundadır.

Madde 280/1 Kalitesiz İnşaat

 1. İnşaat idarelerinin yöneticileri, işleri icra edenler ve inşaatın kalitesini kontrol eden görevli şahıslar tarafından kalitesiz inşa edilen, tamamlanmamış ya da sözleşmenin ve proje belgelerinin şartlarına uygun olmayan binalar ve tesislerin, otomobil yollarının, yer altı geçişlerin, elektrik santralların, konutların veya diğer inşaat objelerinin kullanıma verilmesi, ya da kabul edilmesi, bunun gibi bunlarda düşük kalite tamirat işlerinin yapılmasından dolayı eğer bu durum insanın sağlığına ağır veya ortalama ağır derecede zarar verirse,
 • İki yıla kadar belirli görevin icrası ya da belirli iş ile iştigal etmesini yasaklayarak ya da yasaklamazdan ORTALAMA MAAŞIN 100 KATINDAN  200 KATINA KADAR PARA CEZASI
 • Veya  İKİ YILA KADAR İSLAH ŞARTLARINDA ÇALIŞMAK
 • Veya İKİ YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEKTİR.
 1. Eğer bu suç sonucu, taksirle ölümle sonuçlansa yâda diğer ağır netice ile sonuçlansa,
 • ÜÇ yıla kadar belirli görevin icrası ya da belirli iş ile iştigal etmesini yasaklayarak ya da yasaklamazdan 6 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEKTİR.
 1. Eğer bu suç sonucu, 2 veya daha fazla kişinin taksirle ölümü ile sonuçlanırsa,
 • ÜÇ yıla kadar belirli görevin icrası ya da belirli iş ile iştigal etmesini yasaklayarak ya da yasaklamazdan 3 yıldan 8 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEKTİR.

 

Madde 280/2: Mimarlık, şehir inşaatı ve inşaat işi kapsamındaki kuralların ve normların ihlali

 1. Mimarlık, şehir inşaat ve inşaat kapsamındaki kuralların ve normların ihlali, eğer bu taksirle ölümle veya diğer ağır netice ile sonuçlanırsa,

-ÜÇ yıla kadar belirli görevin icrası ya da belirli iş ile iştigal etmesini yasaklayarak ya da yasaklamazdan 6 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEKTİR.

2. Eğer bu suç sonucu, 2 veya daha fazla kişinin taksirle ölümü ile sonuçlanırsa,

–             ÜÇ yıla kadar belirli görevin icrası ya da belirli iş ile iştigal etmesini yasaklayarak ya da yasaklamazdan 3 yıldan 8 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEKTİR.

 

Madde 280/3: Eksperlik işlerinin veya mühendislik hizmetlerinin talebe uygun yapılmaması

 1. Eksperlik işlerinin ya da mühendislik hizmetlerinin talebe uygun yapılmamasından dolayı, eğer bu taksirle ölümle veya diğer ağır netice ile sonuçlanırsa,

-ÜÇ yıla kadar belirli görevin icrası ya da belirli iş ile iştigal etmesini yasaklayarak ya da yasaklamazdan 6 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEKTİR.

 1. Eğer bu suç sonucu, 2 veya daha fazla kişinin taksirle ölümü ile sonuçlanırsa,

–             ÜÇ yıla kadar belirli görevin icrası ya da belirli iş ile iştigal etmesini yasaklayarak ya da yasaklamazdan 3 yıldan 8 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEKTİR.

 

Yeni Kanunla ayrıca, uzay işleri icra edilirken güvenlik kurallarının ihlaline ilişkin düzenlemeler de eklenmiştir.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Not.

Sitemizdeki hukuk analizleri, Av.Dr. Döwran Orazgylyjow tarafından hazırlanmakta olup, daha fazla bilgi için turkmenlawyer@turkmenlawyer.com adresinden irtibata geçilebilir.

 

Ýene-de okaň

Özbegistan Respublikasynyň haryt-çig mal biržasy bilen hyzmatdaşlyk

“Arterail” kompaniýasynyň wekiliýeti Türkmenistana çagyryldy

Telekeçiler üçin elektron söwda okuwy

Halkara hususy hukugynyň kadalary ornaşdyrlar : Şertnama-hukuk kanunçylygy kämilleşdiriler

Baş Redaktor

Donald Tramp sport aýakgaplarynyň önümçiligini ýola goýdy

“Rosatom” Gyrgyzystanda ýel energetika taslamasyny durmuşa geçirer