JEMGYÝET

Türkmen bisikletçileri yabancı antrenör ile Asya Oyunları’na hazırlanıyor

Türkmenistan’da 2017 yılında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5. Asya Oyunları’na hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken, sözkonusu hazırlıklar kapsamında Türkmen sporcuların yetişdirilmesi konusuna da büyük önem verilmektedir. Bu konuda uluslararası alanda işbirliği yapılıyor.

5. Asya Oyunları’na artık sayılı aylar kaldı. Bu nedenle, Türkmen sporcuları kendi ülkesinde düzenlenecek dev spor organizasyonluğuna sıkı bir şekilde hazırlanıyor. Bunun için yurtdışından spor uzmanları davet edildi.

Rusya Federasyonluğu’nun dünyaca ünlü antrenörü Albert Kolıbin Asya Oyunları kapsamında düzenlenecek kapalı alandaki bisiklet yarışması için Türkmen sporcularını hazırlıyor.  

45 yıldır bu alanda çalışan, tecrübeli Rus çalıştırıcı Albert Kolıbin eski Sovyetler Birliği ülkelerinde, Etiyopya, Peru, Şili, Gwatemala gibi birçok ülkede çalıştı. Onun çalıştırdığı sporculardan bazıları dünya ve Avrupa şampiyonalarında önemli dereceler kazandı.

Rus çalıştırıcı, Türkmenistan’a ilk defa gelmiyor. 1970’li yıllarda da Türkmenistan’da çalışan Rus antrenör Kolıbin o dönemde de Türkmen bisikletçilerinin yetişdirilmesine önemli katkı sağlamıştır.

Bugünkü günde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un desteğiyle bisiklet sporu yeniden canlandı. Bu sporun geliştirilmesi için ciddi atılımlar yapıldı.

Eylül 2017’de düzenlenecek 5. Asya Oyunları’na 62 ülkeden çok sayıda sporcu katılacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Türkiýe Respublikasy Türkmenistan üçin iň ýakyn doganlyk döwlet

Türkmen halkynyň Milli Lideri we Türkiýäniň Prezidentiniň telefon arkaly söhbetdeşligi