JEMGYÝET

Türkmen bayan sambocu dünya şampiyonu oldu

Sambo spor dalında en güçlü sporcuların arasında yer alan Türkmenistanlı sambocu Gülbadam Babamuratova, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 41.Dünya Sambo Şampiyonası’nda dünya şampiyonluğunu elde etti.  Sambo Dünya Şampiyonası'nda 52 kg ağırlıkta mindere çıkan Türkmen bayan sambocu Gülbadam Babamuratova, ev sahibi Rusyalı sporcu Yulia Vesin’i 7:0 yenerek, 2.defa şampiyonluğunu ilan etti. 

Türkmenistanlı sporcunun yurtdışındaki başarısı, Türkmenistan yönetimini de mutlu etti. Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmen sporcuya Türkmenistan’ın «Garaşsyz Türkmenistana bolan beýik söýgüsi üçin» için Nişanı ile ödüllendirdi. Bununla ilgili Aşkabat Olimpiyat Köyün’deki Spor otelinde tören düzenlendi. Törene, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, Devlet Spor Komitesi yetkilileri, antrenörler ve spor dünyasının önemli isimleri katıldı. Törende, sambocu Gülbadam Babamuratova’ya devlet nişanı ve aynı zamanda çeşitli hediyeler takdim edildi ve başarısından dolayı tebrik edildi.

Türkmenistan’ı uluslararası turnuvalarda başarılı bir şekilde temsil eden bayan sambocu, Soçi’deki turnuvada güçlü rakiplerini bir- bir egale ederek, altın madalyaya uzandı. İlk turda 2017 Avrupa şampiyonu Bulgaristanlı Magdalena Barbanova’yı yenmeyi başaran Türkmen sporcu, ikinci müsabakasında Sırp sambocu Diana Truis’i yendi.

Yarı finalde Kazakistanlı 2016 Asya şampiyonu Gülnur Erboloyeva’dan üstün olan Gülbadam Babamuratova, finalde ev sahibi Rusya’nın güçlü sambocusu Yulia Visinova’yı 7:0’lık farklı bir skorla yenerek, 2.kez dünya şampiyonluğunu ilan etti.

Türkmen sporcu, ilk defa 2012 yılında Belarus’un başkenti Minsk kentinde düzenlenen şampiyonada altın madalya kazanarak, büyük bir başarıya imza atmıştı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistanda syýahatçylyk boýunça halkara maslahat geçiriler

16-njy martda Türkmenistanda ählihalk bag ekmek dabarasy geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň 3-nji Antalýa diplomatiýa forumyndaky çykyşy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Antalýa diplomatiýa forumynda çykyş etdi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürleri bilen duşuşdy

Rejep Taýyp Ärdogana Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” diýen hormatly ady dakyldy