TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen atlı sirk grubu, Rusya’da Altın Gaetano ödülüne layık görüldü

Ahalteke atlarının vatanı olan Türkmenistan’ın Galkınış atlı sirk grubu, Rusya’da düzenlenen sirk festivalinde Altın Gaetano ödülüne layık görüldü. Rusya’nın St.Petersburg kentinde 24-27 Mayıs tarihleri arasında 1.Uluslararası Sirk Sanatı Festivali düzenlenendi. Festivale, başta Türkmenistan olmak üzere 17 ülkeden; Çin, Kuzey Kore, Ukrayna, Almanya, Portekiz, Belçika ev sahibi Rusya gibi birçok ülkeden ünlü sirk sanatçıları ve grupları katıldı.

Türkmenistan bu festivalde Galkınış atlı sirk grubu ile temsil edildi. Türkmen atlı grubu açılış töreninde sergilediği gösteriler ile seyircilerin beğenisini topladı.

Rusya’daki sirk festivali St.Petersbugr kentinin kuruluş yıldönümü ve 140.sirk sezonu dolayısıyla organize edildi. Sirk gösterisinin ödül töreni St.Petersburg’daki devlet sirkinde düzenlendi.

Ödül töreninde Türkmenistan’dan Galkınış atlı sirk grubu Altın Gaetano ödülüne layık görüldü. Ayrıca, bu ödülü Çinli ve Kuzey Koreli sirk grupları da kazandı.

Türkmen atlı sirk ekibi, son yıllarda dünyada popüler olmaya başladı. Bu ekip dünyanın birçok ülkesinde gösteriler sunmuştur. Türkmenistan'ın 'Galkınış' atlı sirk grubu, 2013 yılında Türkiye’nin başkenti Ankara’da gösteri yapmıştı.

15. Monte Carlo Festivali'ne de katılan Türkmen atlı ekibi, daha önce Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen uluslararası sirk festivalinde en prestijli ödüle layık görülmüştü.

Öte yandan,  Türkmenistan’a gelen Galkınış atlı sirk grubu, Aşkabat’ta büyük coşkuyla karşılandı.

Ýene-de okaň

Awazadaky resminama BMG-niň resmi resminamasy hökmünde çap edildi

Türkmenistanyň Prezidenti Hytaý Halk Respublikasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkiýede 8 aýda 69 sany Türkmen kompaniýa esaslandyryldy

Baş Redaktor

Teswirle