BIZNES

Türkmen-Afgan Ortak Basın Açıklaması

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Türkmenistan’da resmi ziyarette bulundu. Ziyaret kapsamında ikili anlaşmaların birçoğuna imza atıldı. Atavatan Türkmenistan dergisinin de takip ettiği İmza töreninin ardından iki ülke Devlet Başkanı, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türkmenistan Devlet Başkanı açıklamasında, Afgan mevkidaşı Gani ile yapılan görüşmelerden memnun kaldığını, iki ülkenin dünya politikasına olan bakış açısının aynı olduğunu belirtti.

Ülkeler arasındaki ikili münasebetlerin uluslararası örgütler bazında da devam ettiğini, terör, yasadışı suç ve uyuşturucu kaçakçılığı konusunda ortak mücadele edildiğini, bölgede barışın ve güvenliğin sağlanması adına çaba gösterildiğini ifade etti.

Türkmen Lider, Afganistan’daki siyasi durum ile ilgili açıklamasında, ülkedeki siyasi düzenlemelerin sadece müzakere ve barışçıl bir politika izleyerek, hiçbir güç kullanmadan yapılmasının taraftarı olduklarını belirtti. Afganistan’da barışın hakim olması için Tarafsız Türkmenistan olarak katkı sağlamaya hazır olduklarını söyleyen Türkmen Lider, daha önce çeşitli platformlarda da dillendirdikleri gibi, aracı olmaya hazır bulunduklarını bir kez daha vurguladı.

TAPİ doğalgaz boru hattı projesine değinen Türkmen Lider, bu projenin 12 bin iş imkanı sağlayacağını, Afganistan bütçesine transit doğalgaz geçişinden 1 milyar dolar gelir sağlayacağını belirterek, projenin Türkmenistan sınırlarındaki inşasının büyük bir ivmeyle devam ettini söyledi. Proje ile ilgili anlaşmalaırn sağlandığına dikkat çeken Türkmen Lider, Afganistan sınırlarında topografya ve jeodezi çalışmaların tamamlandığını belirtti.

Geçen sene 2000 megavat kapasiteli elektrik hattı projesine start verildiğini söyleyen Devlet Başkanı, Türkmenistan olarak 20 yılı aşkın süredir Afganistan’ın kuzeye ve güney bölgelerinde elektrik sevkiyatını gerçekleştirdiklerini, Türkmen uzmanların Afgan sınırlarında 400 kilometre uzunluğunda elektrik hattı inşa ettiğini, TAP fiber optik hattı inşasına başlandığını, Serhetabat-Turgundi demiryolunun inşa edildiğini belirtti.

Multimodal Lapis Lazuli transit taşımacılık koridoru konusunda önemli çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Türkmen Lider, Mayıs ayında bu konuda ulaştırma bakanları düzeyinde toplantı yapılacağını belirtti.

Afganistan’a insani yardımların devam ettiğini, bununla ilgili bir programın hazırlandığını ve yardımların devam edeceğini söyleyen Devlet Başkanı, Afganistanlı gençlere eğitim verilmesi konusunda da yardım ettiklerini söyledi. Türkmenistan’ın Petrolgaz Üniversitesi, Ziraat Üniversitesi, Ulaştırma ve Haberleşme Enstitüsü, Pedagoji Enstitüsü gibi eğitim kurumlarında Afgan öğrencilerinin pek çoğunun eğitim almasına imkan sağlanması konusunda yardımlarını esirgemediklerini belirtti.

AFGAN LİDER: UZUN VADELİ BİR STRATEJİK ANLAŞMA SAÄžLADIK

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani basın açıklamasında, uzun vadeli bir stratejik işbirliği anlaşmasına imza attıklarını ifade etti. Bu anlaşmanın ülkeler arasındaki ikili işbirliği münasebetlerinin gelişmesine yardımcı olacağını söyleyen Gani, Türkmenistan’ın tarafsızlık politikasının tüm dünyaya olumlu bir katkı sağladığını, Türkmenistan ile pekçok projelere imza attıklarını, özellikle enerji, ulaştırma, transit taşımacılık koridorlarının kurulması konusunda çalıştıklarını belirtti.

TAPİ doğalgaz boru hattının Afganistan’da bugün çalışmayan fabrikaların çalışmasına imkan sağlayacağını, Afganistan ve Pakistan halkına kışın sıcaklık, yazın ise aşırı sıcaklardan dolayı rahat nefes almasına imkan sağlayacağını söyledi.

Uluslararası alanda teröre karşı mücadele edeceklerini belirten Gani, ulaşım koridorları ile Orta Asya, Güney Asya, Kafkaslar ve Avrupa’ya kadar açılacaklarını, fiber optik hatları ile Çin ve Japonya’ya kadar açılacaklarını belirtti. Demiryolu ulaşım sektörünün geliştirilmesi için çalışacaklarını söyleyen Gani, Turgundi’den Herat’a kadar demiryolu hattı inşası konusunda anlaştıklarını belirtti.

Gani, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) elektrik hattı projesini bir Türk şirketinin hayata geçireceğini büyük bir gururla dile getirdi.

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy

Türkmen-azerbaýjan hökümetara toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

«Agro-Pak Türkmenistan – 2023» sergisi başlady

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti «Halal EKSPO ─ 2023» sergisine gatnaşdy

Aşgabatda halkara forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan dünýäniň işewürleriniň üns merkezinde