TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkiye’nin ilk Yumurta Merkezini “Atavatan Türkmenistan” gezdi

Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Kültür Müşavirliği tarafından Türkmen turizm şirketlerine yönelik düzenlenen Afyonkarahisar'daki termal tesisleri tanıtım programına katılan Atavatan Türkmenistan dergisi yöneticileri bu ay içinde hizmete girecek Türkiye'nin ilk Yumurta ve Sanatları Merkezinde incelemelerde bulundu. Merkeze gelen Türkmenistan Ekibi önce Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır tarafından kabul edildi.  Yapılan görüşmelerde Afyonkarahisar ilinin sağlık turizmi açısından çok önemli potansiyelinin bulunduğunu açıklayan Tanır, kültürel açıdan da Afyonkarahisar’ın önemli imkanının olduğundan söz etti. Bu açıdan yakında hizmete girecek Yumurta ve Sanatları Merkezinin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirtti. Bu Merkez dünyada da bu alanda 6. Merkez olma özelliğine sahiptir.

Daha sonra Türkmenistan Ekibi ile beraber Yumurta ve Sanatları Merkezine gelen Tanır ve Ekibi Merkezde bulunan bir-birinden ilginç çok sayıda yumurta çeşitleri ve yumurtadan yapılmış sanat eserleri hakkında bilgi verdi. Afyonkarahisar yumurta üretiminde Türkiye’de çok önemli yere sahip olduğunu belirten Tanır, Merkezde 30’dan fazla  şehirden 22 üreticiden 250’ya yakın  farklı ırktan yumurtaların sergilendiğini ifade etti.

Program kapsamında Türkmenistan Ekibi, Afyonkarahisar Valisi Sayın Mustafa Tutulmaz ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban tarafından da kabul edildi.

Atavatan Türkmenistan dergisi olarak dünyada çok az sayıda bulunan böyle bir Merkezi ilklerin arasında ziyaret imkânı verdiği için Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ve Ekibine teşekkür ederiz.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

Ýene-de okaň

Welaýatlarda gurlan awtomenziller açyldy

Raýatlygy bolmadyk adamlara Türkmenistanyň pasporty gowşuryldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň «Hormatly il ýaşulusy» diýen adyny alan raýatlarymyz

Teswirle