JEMGYÝET

Türkiye ve Türkmenistan Liderleri telefonda görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Türk tarafının isteğiyle yapılan görüşmede, liderler temeli kırılmaz dostluk, kardeşlik, kültür ve manevi bağlara dayanan Türkmenistan ile Türkiye münasebetlerinde gelinen son durumdan memnun olduklarını açıkladı.

Türk Lideri Erdoğan, Türkmen mevkidaşı’nı fırsattan istifade ederek, geçen günlerde kutladığı 60.doğum günü ile tekrar tebrik etti ve sağlık, sıhhat ve Türkmen halkının kalkınması için çalışmalarında başarılar diledi. 

Türkmen Lider, teşekkür ederek, geleneksel Türkmen-Türk işbirliğinin tarafların iyi niyeti temelinde güçlenerek devam ettiğini belirtti. Liderler, ülkeler arasındaki diyaloğun stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, buna yüksek düzeydeki görüşmelerin katkı sağladığını belirtti.

Taraflar ülkeler arasındaki işbirliği alanlarını değerlendirdi, ticari ve ekonomik işbirliği potansiyelinin arttırılması konusunda görüş alışverişinde bulundu. Liderler turizm ve spor alanındaki işbirliği konuları ele aldı.

Türkmenistan’ın Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlandığını söyleyen Türkmen Lider, Türk meslektaşını bu oyunların açılış törenine davet etti. Davet için teşekkür eden Erdoğan, Asya 2017 oyunlarının Türkmenistan’ın dünyadaki itibarını arttıracağını ve spor ülkesi olarak tanınmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Liderler telefon görüşmesinde ülkeleri yakından ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konularda da görüş alış verişinde bulundular ve Türkmenistan ile Türkiye’nin dünya barışı adına çaba göstereceklerini ifade ettiler.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri