TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkiye Cumhurbaşkanı Türkmenistan’ı ziyaret edecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakın zamanda Türkmenistan’ı ziyaret edeceği kaydedildi. Bu konu, Asya turu kapsamında Türkmenistan’a çalışma ziyaretinde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un arasındaki görüşmede değerlendirildi.

Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu’nun da yer aldığı görüşmeden sonra Türkmen basınına değerlendirmede bulunan Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkmenistan’ı ziyaret edeceğini ve bununla ilgili konuyu bu kabulde görüştüklerini kaydetti.

Türkmen Lider ile Bakan Çavuşoğlu görüşmesinde Türkmenistan ile Türkiye arasında bugüne kadar imzalanan ikili anlaşmalar kapsamında çeşitli sektörlerdeki işbirliği alanları ele alındı. Bu konuda özellikle ticaret, enerji, ulaştırma ve diğer sektörler masaya yatırıldı. Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye (Lapis Lazuli) Uluslararası Transit Koridorunun oluşumuna yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkmen Lideri’ne Türk işadamlarına sağladığı destekten dolayı teşekkür etti. Taraflar ayrıca insani alandaki münasebetleri, özellikle eğitim, bilim, kültür, sanat, spor ve turizm işbirliği imkanlarını masaya yatırdı.

TRANSHAZAR BORU HATTI DA ELE ALINDI

2 günlük çalışma ziyaretinde bulunan Bakan Çavuşoğlu, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ile Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldi. Bu görüşmede Trans Hazar doğalgaz boru hattı projesi de ele alındı. Türkmen gazının Trans Anadolu (TANAP) hattıyla dünya pazarına ulaşmasına yönelik konuda görüş alışverişinde bulunuldu.

12 Haziran’da Eskişehir’de TANAP doğalgaz boru hattı hizmete açılmıştı. Bu hatla Azerbaycan’dan Türkiye’ye doğalgaz akışı sağlanacak. Daha sonra TAP hattıyla Avrupa’nın güney bölgesinde doğalgaz sevkiyatının yapılması beklenmektedir.

Ýene-de okaň

Türkmenistanda dürli maksatly plastik kartlar öndüriler

Içerki bazarda tüýjümek önümler ýerlenildi

Owganystan TOPH taslamasyny başlamaga taýýar

Ata Watan Eserleri

Teswirle