BIZNES

Türk ve Japon şirketleri Lebap eyaletinde elektrik santralı inşa edecek

Elektrik enerjisi alanında büyük yatırımlar yapan Türkmenistan bugün çok önemli bir elektrik enerji projesine  start verdi. Lebap eyaletinin Carcev ilçesinde elektrik santrali  inşa edilecek. Proje kapasitesi 432 megavat olacak. Bu projeyi Türk şirketi Rönesans Holding ve Japon şirketleri Sumitomo Corporation we Mıtsubıshı Hıtachı Power Systems hayata geçirecek.

Proje ile ilgili sözleşme 2015 yılında Japon Başbakanı Sindzo Abe’nin Türkmenistan ziyareti kapsamında Sumitomo Corporation ve  Türkmenenergo şirketleri arasında imzalanmıştı. Projenin finansmanını Japon Bankası karşılayacak. Projede kullanılacak her birinin kapasitesi 144 megavat olan 3 adet gaz türbin Mıtsubıshı Hıtachı Power Systems şirketi tarafından üretilecek. Türkmenistan şu ana kadar elektrik santral inşatlarında Amerikan GE şirketinin gaz türbinlerini kullanırken, bu proje ile ilk defa Japon türbinleri Türkmenistan’da kullanılacak.

Projenin inşa edileceği yerde daha önce Lebap elektrik santralı faaliyette bulunmaktadır. Lebap elektrik santralı 2014 yılında hizmete açılmıştı.

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy