JEMGYÝET

Türk takımları, Türkmenistan’daki ralli yarışına katılacak

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen Amul-Hazar 2018 (Turkmen Desert Race) uluslararası rallisi ile ilgili basın toplantısında, Türkiye’den takımların çöl yarışında yer alacağı kaydedildi. Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 9-15 Eylül tarihleri arasında bin 500 kilometrelik ralli yarışına,  Atavatan Türkmenistan dergisinin sorusuna üzerine Trans Anadolu takımı ile AVC Çalık takımının katılacağı belirtildi.

Tüm dünyada ralli tutkunlarının ilgisini çekeceği ralli yarışları için gerim sayım başladı. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan basın toplantısında, yerli ve yabancı basın mensuplarına ve yabancı büyükelçiliklerin basın müşavirlerine uluslararası ralli yarışı için yapılan hazırlıklar anlatıldı. Ralli yarışına 20 ülkeden 80 civarında takımın katılacağı ifade edildi.

Türkmenistan’ın doğusundan start alacak yarış, ülkenin batısında Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde son bulacak. Yarış için Türkmenistan Karakum çölünün benzersiz doğa güzelliklerini keşfedebilecek parkurlar seçildi. 5 etaptan oluşacak yarışa katılacak olan takımları, kendi sınırlarını zorlayacağı macera dolu anlar bekliyor.

İzleyenleri büyüleyecek olan yarış, dünya genelinde yakından takip edilecek. Yarışların Avrupa’nın, Asya’nın ve diğer bölgelerin televizyon kanallarında yayınlanacak. Eurosport, Rossiya 24, Match Tv gibi birçok dev uluslararası televizyonların yarışlara yer vereceği kaydedildi.

Yarışların yapılacağı parkurlarda bütün teknik ekibin hazır edildiği, çeşitli yardımların anında verileceği belirtildi.

ATAVATAN SORU SORDU

Basın toplantısında yabancı ve yerli basın mensuplarının soruları yanıtlandı. Genellikle basın mensupları kendi ülkelerinden katılacak ekipleri sordu. Atavatan Türkmenistan dergisi olarak,  ralli yarışının hangi kanallarda canlı yayınlanacağı soruldu. İlgili yetkililer, genellikle ralli yarışlarının güvenlik nedeniyle canlı olarak yayınlanmadığı ve yarış ile ilgili günlük yayınların yapıldığı ifade edildi. Atavatan Türkmenistan dergisinin diğer sorusu basın mensupları için hangi etkinliklerin planlandığı şeklinde oldu. Bu soruya yetkililer, basın tanıtımı konusu üzerinde çalıştıklarını ve yakın zamanda açıklayacaklarını ifade ettiler. Son sorumuz ise, Türkiye’den herhangi bir katılım olup olmayacağı ve varsa hangi takımın katılacağı şeklinde oldu. Bu soruya cevap olarak, katılımcıların arasında Türkiye’den de takımların olduğu ifade edildi. Türkiye’yi temsil edecek Trans Anadolu takımının 5 pilotla, AVC Çalık takımının 2 pilotla yarışlarda yer alacağı ifade edildi.

TÜRKMENİSTAN’DAKİ RALLİNİN TEK KADIN SPORCUSU

Basın toplantısında ralli yarışına kadın sporcunun katılıp-katılmayacağı soruldu. Yarışa tek bayan sporcunun hafif araçta yer alacağı kaydedildi. Dünyaca ünlü Rus ralli pilotu Yulia Migunova-Hegay’ın da katılacağı belirtildi.

AMUL-HAZAR RALLİ

Kamyonlar, binek araçlar ve arazi araçları ayrı ayrı yarışacak. Her mola merkezinde 3 bin kişilik yemek hazırlanacak. Konser ve sergiler gerçekleşecek. Dünyaya tanıtmak için işi sıkı tutmuşlar. Yarışa katılan araçların teknik servisleri kuruluyor, iyi kalite yakıt ve yağ devlet tarafından karşılanacak. Ve elbette dünyaca ünlü Ahalteke atlarının gösterileri yine "ak ev" olarak bilinen Türkmen Çadırları kurulacak.

Turkmen Desert Race (Amul-Hazar 2018) rallisi, Africa Eco Race rallisi Jean-Louis Schlesser’ın önderliğindeki organizatörler tarafından gerçekleştirilecek.

2009 yılında Rusya-Kazakistan ve Türkmenistan'ın katılımı ile İpek Yolu Rallisi Tataristan'ın başkenti Kazan'dan başlayıp Aşkabat'ta sona ermişti.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Serdar Berdimuhamedowa Türkmenistanyň Gahrymany diýen ady dakyldy

Ata Watan Eserleri

Arkadag şäherini 2024–2052-nji ýyllarda ösdürmegiň konsepsiýasy taýýarlanar

Gurluşyk we senagat toplumy: ýol we köpri gurluşygy üçin 545 millionlyk maýa goýum

Döwlet Baştutanymyz ýangyç-energetika toplumynyň öňünde anyk maksatlary goýdy

Türkmenistanyň Prezidenti: ilat ýazuwynyň jemlerine görä meýilnamalara takyklamalar girizilmeli

Türkmenistanyň Prezidenti: 37 milliardlyk maýa goýum göz öňünde tutuldy