JEMGYÝET

Türk şirketinin kuracağı tekstil fabrikasının temel atıldı

Türk Cotam şirketi, Türkmenistan’ın Ahal vilayetinin Kaka ilçesinde yeni bir tekstil fabrikasını inşa edecek. Türkmenistan’ın 2018-2024 yılları kalkınma programı kapsamında kurulacak tekstil fabrikasının temeli, Dünya Kadınları günü öncesinde atıldı.

Devlet Başkanı’nın imzaladığı kararname kapsamında yeni sanayi tesisi, iplik, dokuma, boyama ve dikiş bölümlerinden oluşacak. Tekstil fabrikasında 3650 ton penye tür kumaş, 12 milyon m2 elbise kumaşı, 1.2 milyon adet hazır ürün üretilecek. Türk şirketinin bu projeyi 2021 yılında devlet teslim edilmesi hedeflenmektedir.

Temel atma törenine Ahal vilayeti ve Kaka ilçesi valileri, tekstil sektörü çalışanları, sivil kuruluşların yetkililer, basın mensupları ve milletvekilleri katıldı. Türk şirketin de yetkililerinin hazır bulunduğu törende yapılan konuşmalarda, bu tesisin yeni istihdama kapısı oluşturacağını ifade ettiler ve aynı zamanda Türkmenistan’ın tekstil ürünlerinin yurtdışı ihracatına önemli katkı sağlayacağı ifade edildi.

Milletvekilleri adına konuşan Serdar Berdimuhamedov, Dünya Kadınlar Günü’nün büyük bir coşkuyla kutlandığı günde yeni tekstil fabrikasının temelinin atılmasının büyük bir anlam ifade ettiğini söyledi. Milletvekili, tekstil fabrikalarının çalışanlarının üçten ikisinin kadınların oluşturduğunu ve Türkmen kadınlarının son teknolojiyi kullanarak, ekolojik bakımdan temiz tekstil ürünlerinin üretilmesini sağladığını ifade etti.

Törene katılanları yeni fabrikanın temelinin atılmasıyla tebrik eden milletvekili, bu tesisin bölgenin ekonomik yönden kalkınmasına, halkın sosyal güvenliğini arttırılmasına imkan sağlayacağını belirtti.

Ahal vilayetinin Kaka ilçesindeki iplik fabrikasında geçen sene yeni bir üretim tesisi açılmıştı. Bunun dışında Kaka ilçesinde geçen sene sonunda tam teşekkülü hastane açılmıştı.

Türk Cotam şirketi, Türkmenistan’da tekstil sektöründe önemli projelere imza atıyor. COTAM, şu ana kadar Türkmenistan’ın her bölgesine dağılmış 10’u Tekstil Bakanlığı’na ait 17 proje yapmış. COTAM’ın kurucusu ve onursal başkanı Muammer Ağım, Türkmenistan’ın ilk yabancı yatırımcılarından biri olarak biliniyor.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy