DÜNÝÄ

Türk şirketi, Türkmenistan’ın en büyük elektrik santralini kuruyor

Türkmenistan’ın güneyindeki Mari vilayetinde çalışma ziyaretinde bulunan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bugün ülkenin en büyük kombine gaz-buhar santralinin inşaat çalışmalarını inceledi. Türkmenistan Enerji Bakanlığı’na bağlı Türkmenenergo devlet kurumunun siparişi üzerine yıllık 1.574 MW gücündeki üretim kapasitesine sahip elektrik santrali, Çalık Holding’in bünyesindeki Çalık Enerji şirketi taafından inşa edilmektedir.

 Temmuz 2015 tarihinde temeli atılan elektrik santralinde her sene 12,6 milyar kilovatt-saat elektrik üretilmesi hedeflenmektedir. Elektrik üretimi için sadece doğalgaz kullanılmayıp, aynı zamanda buhardan da istifade edilecek.

Sözkonusu projede 4 adet gaz türbini, 4 adet atık ısı kazanı ve 2 adet buhar türbini monte edilecek. Geleneksel santrallerin verimliliği ortalama yözde 34,2 oranda iken, kombine çevrim santrallerinde ise üretim verimiliği yüzde 57 oranı bulmaktadır. Ayrıca, bu tür santrallerinde doğalgaz tüketimi azalacaktır. Gaz-buhar çevrim santralleri hem ekonomik hem de çevre bakımından faydalıdır ve caziptir. Santrallerde havaya bırakılan karbondioksit gaz oranı 2-3 kat azalmaktadır.

Türkmen Lider, çevre dostu ve atık miktarının hiç olmamasının projenin önemli avantajlarından olduğuna dikkat çekerek, projenin işletmeye açılmasıyla ülkede artan elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini ve elektrik enerji ihracatının arttırılabilineceğini kaydetti. 

Çalık enerji şirketi, dünyaca ünlü Amerikan General Electric şirketi ile birlikte yürüttüğü bu projesini Aralık 2018’de teslim etmeyi hedefliyor.

Bu santralin devreye alınmasıyla Mari Devlet Elektrik Santralinin kurulu gücü önemli ölçüde artacaktır. Halihazırda, onun bünyesinde 30-40 yıl önce kurulan 7 elektrik türbininden oluşmaktadır. 2014 yılında burada 149,2 MW gücünde gaz türbinli elektrik santrali hizmete açılmıştır. Bunun sonucunda Devlet Elektrik Santralinin kurulu gücü 1500 MW gücüne ulaşmıştır.

Türkmenistan’da Mari Devlet Elektrik Santrali dışında Aşkabat, Ahal, Balkanabat, Lebap, Daşoğuz ve Avaz turizm bölgelerinde elektrik santralleri inşa edilmiştir. Ülkede elektrik santrali inşası hız kesmeden devam ederken, diğer yandan mevcut santrallerin kurulu gücü arttırılmaktadır ve yeni elektrik nakil hatları çekilmektedir.

Türkmenistan, 2020 yılında elektrik enerji ihracatının yıllık kapasitesini 6 milyar 90 milyon kilovat-saate çıkarmayı hedefliyor. Türkmen elektriğinin yurtdışına ihraç edilmesi için Özbekistan, Kazakistan, Afganistan, İran, Türkiye ve Ermenistan ile işbirliği yapılması öngörülmektedir.

Bağımsızlık yıllarında Türkmenistan’da 3251,2 MW gücünde yeni elektrik santralleri inşa edildi. Türkmenistan Enerji Bakanlığı’na bağlı gaz türbinli elektrik santrallerin kurulu gücü 3091,2 MW eşit oldu. Bu rakam 5432,4 MW gücündeki toplam kurulu gücün yüzde 56,90 oranına tekabül etmektedir. 2020 yılına kadar ülkede elektrik üretimini 26 milyar 380 milyon kilovat-saate çıkarmak hedefleniyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň wekiliýeti ÝUNESKO-nyň Bütindünýä miras komitetiniň 46-njy mejlisine gatnaşýar

TOPH gaz geçirijisi ugry boýunça demir ýoly gurlar

Ata Watan Eserleri

“Hazar deňzi-Garadeňiz”: dörttaraplaýyn hökümetara ylalaşygyna gol çekmek meýilleşdirilýär

Türkmenistan gaýtadan dikeldilýän energetikany ösdürýär

Özbegistan we Gyrgyzystan söwda möçberini 2 milliard dollara ýetirer

Jeýms Dewid Wens ABŞ-nyň wise-prezidentligine dalaşgär