JEMGYÝET

Türk İhraç Ürünler Fuarı Açıldı

 Türkmenistan’daki 2017 yılının ilk uluslararası fuarı açıldı. Meridyen Fuarcılığın düzenlediği 8.Türk İhraç Ürünleri Fuarın açılışını Türkmenistan Bakanlar Kurulu yetkilileri ve T.C Ekonomi bakanlığı heyeti gerçekleştirdi. Türk folklor gösterisi ile renkli görüntülere sahne olan fuar büyük ilgi gördü.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarda inşaat malzemeleri, tekstil, gıda, turizm, mobilya, kozmetik ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren Türk firmaları boy gösterdi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın katılımcılarına kutlama mesajı gönderdi. Türkmen Lider mesajında; ‘Söz konusu fuarın iki kardeş ülkelerin arasındaki münasebetlerin bundan sonra da gelişmesine katkı sağlayacağına inancım tamdır. Türk şirketleri birçok alanda faaliyet göstererek, çok sayıda projelere imza attı. Bu projeler Türk şirketlerinin Türkmenistan pazarındaki konumunu güçlendirdi. Bugünkü günde iki kardeş ülkelerin arasındaki karşılıklı çıkara dayalı işbirliği dinamik bir şekilde büyümekle kalmayıp, yeni seviyelere taşınmaktadır. Bu da, gelecekte daha kapsamlı ortak projelerin hayata geçirilmesi için önemli bir potansiyel teşkil edecektir’ şeklinde ifadeler kullandı.

Söz konusu uluslararası fuar, iki ülke iş dünyasını buluşturan önemli etkinliklerden birisidir. Bu fuarlar sonucunda Türk firmaları kendilerine Türkmenistan’da yeni ortaklar bularak, iş hacmini büyütmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi