JEMGYÝET

Toplu Ağaçlandırma Kampanyası Yapılacak

Türkmenistan’da ağaçlandırmaya büyük önem verilmekte olup, her sene yüzbinlerce fidan dikilmektedir. Son birkaç senedir Türkmenistan’da hissedilir şekilde yeşillenme yapılmıştır. 18 Mart 2017 tarihinde Ağaçlandırma kampanyasına start verilecek ve önümüzdeki Cumartesi Türkmenistan’ın dört bir yanında yüzbinlerce fidan daha ekilecek. Bununla ilgi bilgi Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, 5 vilayet ve Aşkabat şehir valisi ile video-konferans toplantısında verildi. Toplantıda valiler, Ulusal Tarım Programı kapsamında yapılan işler, Uluslararası Nevruz Bayramı’na ve 18 Mart’taki toplu ağaçlandırma kampanyasına yapılan hazırlıklar hakkında sunum yaptı.

Toplantıda, ayrıca, bu sene Eylül ayında düzenlenecek 5.Asya Oyunları için Aşkabat’ta yapılan hazırlıklar, tarım sektöründe mevsimlik çalışmalar, pamuk ekimine yapılan hazırlıklar değerlendirildi.

Video-konferansla toplantıya ilk olarak Aşkabat Valisi Şamuhammet Durdılıyev davet edildi. Vali, Aşkabat şehrinin temizliği, Uluslararası Nevruz Bayramı’na ve 18 Mart’taki toplu ağaçlandırma kampanyasına yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.   

Ayrıca, vali Aşkabat şehrinin en işlek caddelerine dikilecek dev LED ekranlar ve bu monitörlerde 5.Asya Oyunları’nın Maskotu yer alacak. Malum bilindiği gibi, Asya Oyunları’nın maskotu olarak Türkmen halkının sevilen köpek cinsi Alabay seçildi.

Daha sonra sırasıyla Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri kendi bölgesindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bütün valiler tarım sektöründeki mevsimlik çalışmalar, Türkmen Lider, bölgelerdeki tarım sektöründeki çalışmaların zamanında yapılması konusunda ilgili yetkililere talimatta bulundu. Ayrıca, Devlet Başkanı ulusal kalkınma programı kapsamında bölgelerde inşası devam eden sosyal amaçlı tesislerin inşaatını kontrol altında tutulmasını istedi.

Türkmen Lider ayrıca, Mari kentinde 2016 yılının Mirasa Saygı ve Kalkınma yılının tamamlanmasıyla ilgili yapılacak büyük törenlere hazırlıkların güçlendirilmesini istedi.

Uluslararası Nevruz Bayramı bu sene Mari şehrindeki Ak Öyde yapılacak. Bayram dolayısıyla büyük etkinlikler düzenlenecek ve çeşitli kültürel faaliyetler organize edilecek.

Devlet Başkanı ayrıca, tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısından da tarım sektöründeki çalışmaların hızlandırılması konusunda bir takım talimatlar verdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri