JEMGYÝET

TMCELL : Ralli yarışında iletişim hizmeti

Türkmenistan 9-15 Eylül tarihleri arasında ev sahipliği yapacağı Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışına her yönden hazırlıkları tamamlamak üzere. Yarışın yapılacağı rotalarda ralli pilotlarının ve tutkunlarının dinlenebileceği mola yerleri ile birlikte iletişim alanında da kaliteli hizmet verilmesi öngörülmektedir. Bunun için Türkmenistan’ın GSM operatörü Altın Asır şirketi bir dizi projeler geliştirdi.

Şirketin yerli gazeteye yaptığı açıklamasında, ralli yarışının başlama alanı olan Lebap vilayetinde ve bitiş alanındaki Balkan vilayetinde 2G ve 3G olarak çalışacak GSM ve WCDMA iletişim hizmetleri için baz istasyonları kuruldu.

Kesintisiz iletişim hizmeti için ralli yarışlarının yapılacağı rotanın 1. ve 3. mola yerlerinde TürkmenAlem 52 Türkmen uydusu aracılığıyla 25 M/s hızında 2G ve 3G hizmeti sağlandı. Rotanın 2.mola alanında fiber optik iletişim hattı hizmeti sağlanırken, 4.mola alanında RRL cihazı aracılığıyla iletişim hizmeti verilecek. 

Yurtdışından gelecek olan ralli pilotlarının Roaming iletişim hizmetinden faydalanabilmeleri için de bütün imkanlar seferber edilecek.

DÜNYA HALTER ŞAMPİYONASI İÇİN HAZIRLIKLAR YAPILIYOR

Bunun yanı sıra Türkmenistan Kasım ayında Dünya Halter Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. Aşkabat’taki Olimpiyat Köyünde yapılacak dünya turnuvası için iletişim hizmetleri test edilmektedir. Olimpiyat köyü ve çevresinde 26 baz istasyonu hizmet verecek. Roaming hizmeti için dünyanın 153 ülkesinin 280 GSM operatör şirketleri ile ilgili anlaşmalar imzalandı. Şampiyonaya katılacak ülkelerin listesi açıklandıktan sonra Roaming hizmeti için ilgili ülkelerin operatörleri arasında test çalışmaları yapılacak.

Türkmenistan’ın Altın Asır GSM operatörü ülkedeki iletişim ve komünikasyon hizmet kalitesini arttırmak için yabancı şirketler ile işbirliği yapmaktadır. Bu şirketlerin arasında Finlanda’nın Nokia, Çin’in Huawei ve Rusya’nın Vostoçnıy Veçer gibi firmaları yer almaktadır.

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Hytaý: halkara awtomobil gatnawlary hakynda ylalaşyga gol çekildi

Hytaýyň Döwlet Geňeşiniň wise-premýeriniň Aşgabada sapary

Hazar deňzindäki “Dostluk” ýatagy maslahatlaşyldy

Ata Watan Eserleri

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy