JEMGYÝET

Ticaret politikası – ekonomik işbirliğinin anahtarı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Ticaret ve Hizmet-2017 konulu fuar açıldı. 2 gün devam eden ve Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Fuar Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı bağlı 50’in üzerinde kurum ve Türkmenistan’ın Türkiye, Belarus ve Rusya ile ortak açtığı ticaret evleri katıldı.

Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, yabancı misyon şefleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı fuarda, Türkmenistan ticaret ve hizmet sektöründeki başarıları gösterildi. Ülkenin bütün vilayetlerinin hizmet sektörüne ait kurumlarının katıldığı fuarda, marketler oluşturuldu ve ülkede üretilen başta gıda olmak üzere bütün alanlardaki yerli ürünler sergilendi.

Bakanlığı bağlı restoranlar ve diğer yemek servis hizmetleri veren şirketler Avrupa, Asya ve Türkmen mutfağından seçme lezzetleri misafirlere ikram etti.

Gıda sektörü dışında ülkede son yıllarda yeni bir ivme kazanan sanayi sektöründeki ürünler de yerleştirildi. Elektronik sanayi sektöründe üretilen ürünler büyük ilgi gördü.

Fuarda ayrıca Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için hazırlanan tekstil ürünleri ve hediyelik eşyalar ilgi çekti. Fuar bugün tamamlandı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Türkiýe Respublikasy Türkmenistan üçin iň ýakyn doganlyk döwlet

Türkmen halkynyň Milli Lideri we Türkiýäniň Prezidentiniň telefon arkaly söhbetdeşligi