No menu items!
8.9 C
Istanbul
01/04/2020 10:38
No menu items!
Home TESWIRLER Türkmenistan’da Diplomatlar Günü kutlandı

Türkmenistan’da Diplomatlar Günü kutlandı

Türkmenistan’da her sene 18 Şubat tarihinde kutlanan Diplomatlar Günü, bu sene de uluslararası konferans ile kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde ‘Tarafsızlık politikası ve barış kültürü’ konulu uluslararası konferans düzenlendi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Tarafsızlık politikası ve barış kültürü” konulu uluslararası konferans, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov’un kutlama mesajını Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov’un okumasıyla başladı. Konferansa Türkmenistan’da akredite olan tüm diplomatik misyon temsilcileri, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı bu konferans katılımcılarına yazılı mesaj gönderdi. Mesjaında Türkmenistan’ın diplomatlarını Diplomatlar günü ile tebrik ederek, “Dünya gelişiminin şu anki zor döneminde tarafsızlık durumunun önemi daha da artmaktadır. 2021 Uluslararası Barış ve Güven Yılı ilan eden Türkmenistan’ın girişiminde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun oybirliğiyle kabul edilmesi özel bir anlama sahiptir. Bu, tarafsızlık politikasının modern uluslararası ilişkiler koşullarında büyük önemini göstermektedir, çünkü tarafsızlık ilkeleri, bölgesel ve küresel ölçekte barışı ve güvenliği güçlendirmek ve gezegenin devletleri arasındaki etkileşimi artırmak için kapsamlı bir siyasi ve diplomatik araç haline gelmiştir.” şeklinde ifadeler kullandı.

Türkmenistan’da her yıl 18 Şubat tarihi “Diplomatlar Günü” olarak kutlamaktadır. Bu yıl da Türkmen diplomatların yetiştirildiği Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü bünyesinde organize edilen sergi, konferans ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde düzenlenen sergiye Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği başta olmak üzere ABD, Rusya, Suudi Arabistan, BAE, BM teşkilatları, Hindistan, Pakistan, Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan gibi pekçok ülke stant açtı. Stantlar ülkelere has milli ürünler sergilendi. Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği standında da Türk milli giysileri yanı sıra tanıtıcı bültenler yer aldı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov ülkelerin standını gezdi. Türkiye’nin stantının yanında Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral ile bir süre ayakta sohbet etti ve fotoğraf çekildi.

Bu arada, 14 Ocak tarihinde Aşkabat’ta Türkmenistan Devlet Başkanı’nın katılımıyla “Türkmenistan ve Uluslararası Örgütler: Barış ve Kalkınma İçin İşbirliği” Uluslararası Konferansı başarıyla gerçekleştirildi. Bu konferans, katılımcılarının Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bir bildirisi ile sona ermişti. Bu bildiri, BM Genel Kurulunun 74. oturumunun bir belgesi olarak kabul edilmiş ve BM’nin resmi dillerinde yayınlanmıştır.

SON HABERLER

Hytaý döwletiniň gadymy şäherleri

Daksu – bu gadymy şäher mundan 2000 ýyldan ozal döräpdir. Orta asyrlarda şäheriň iň gülläp ösen döwri bolupdyr. Şol döwürde ilatyň ýaşaýjylary Li derýasy...

Haýwanlaryň Haýyşnamasy

Haýwanlaryň Öz Hak-Hukuklary Hakynda Haýyşnamasynyň Türkmençe Nusgasy Heý, siz ömrüňizde  haýwanlaryň ýazan arzasyny ýa-da haýyşnamasyny okap görüpmidiňiz?! Onda, ynha, baş üstüne, meniň elimdäki nusgasyny  okap...

Türkmenistanyň Prezidenti Içeri işler ministrliginiň institutyna baryp gördi

Şu gün Türkmenistanyň Prezidenti, ýurdumyzyň Ýaragly Güýçleriniň Belent Serkerdebaşysy goşun generaly Gurbanguly Berdimuhamedow Içeri işler ministrliginiň institutynda bolup, bu ýerde alnyp barylýan okuw-terbiýeçilik işleri...

Ýeñil atletika boýunça dünýä çempionatynyñ senesi üýtgedi

Halkara Ýeñil atletika federasiýasynyñ assosiasiýasy ýeñil atletika boýunça dünýä çempionatyny 2021-nji ýyldan 2022-nji ýyla geçirendigini mälim etdi. Senesiniñ yza süýşürilmeginiñ sebäbi Olimpiýa oýunlarynyñ senesiniñ...
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -

ÇOK OKUNANLAR

Kakama Gowuşmadyk Hatlar

Kaka, soňky günler sabrym ýetenok, Garaşmaga, göreşmäge, ýeňmäge. Umydymy baýdak edip gezsemde, Haýry ýetmez gussalarmy kemmäge.

Geografyň gutlagy

Hormatly “Atawatan Türkmenistan” halkara Žurnalynyň okyjylary we bäsleşige gatnaşýanlar! Siziň hemmäňize bäsleşikde uly üstünlikler ýar bolsun, galamyňyzyň ujy ýiti bolsun!

Huşum birýana

Aşyk bolup öz obamyň gözelne, Aklym haýran gitdi, huşum birýana, Janym gurban geljegine, ezelne, Gamym birýan gitdi, joşum birýana.

Bagyşla diýmäge derek

Yşk ýüpüni üzäýjekmi, Ýürekden söýmäge derek? Aýralyga dözäýjekmi, «Bagyşla» diýmäge derek?