BIZNES

Tepe’nin inşa ettiği Cam Fabrikası ürünlerine yurtdışından talep

Türkmenistan’ın son yıllardaki önemli endüstriyel tesisi olan Türk TEPE İnşaat’ın kurduğu Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası dünya pazarına çıkıyor. Tesisin ürünlerine Afganistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistanlı işadamları büyük ilgi gösterdi.

14 Şubat 2018 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu’nun katılımıyla hizmete giren Türkmen Cam Ürünleri fabrikasında 200 ton cam levha ve yaklaşık 40 ton şişe cam üretilmektedir. Tesis, Almanya’nın HORN Glass Industries AG, Buhler, Zippe, Finlanda’nın Glastone, Avusturya’nın Lises, Belçika’nın Cnud ve İtalya’nın Bottero şirketlerinin yüksek teknoloji ile donatıldı.

Türkmenistan Sanayi Bakanlığı’nın siparişi üzerinde proje, Tepe Türkmen Türk şirketi tarafından hayata geçirildi. Tesis, Aşkabat’ın yakınlarındaki son dönemde ülkenin önemli sanayi tesislerinin merkezine dönüşen Ovadandepe kasabasında inşa edildi. Proje kapsamında üretim ve idari binalar yanı sıra fabrika çalışanları için lojman ve apartman, çocuk oyun bahçesi ve sportif aktiviteler için alan oluşturuldu.

Fabrika uzmanlarının belirttiği gibi, her yıl otomatik ve robotik konveyör hatlarda 1 milyon metrekarelik cam, 100.000 lamine cam, 400.000 yalıtım cam, gıda ve medikal endüstrisi için 15 farklı şişe üretilecek. Ürünlerini büyük bir kısmının yurtdışına ihraç edilmesi beklenmektedir.

Fabrika hizmete açıldıktan sonra 2 ay içerisinde 1,5 milyon metrekareden fazla 3 ila 8 mm kalınlığında cam ve 16 milyon şişe üretildi. Bu ürünler Türkmenistan Sanayi Bakanlığı tarafından Devlet Hammadde Borsası’nda satışa sunuldu. Afganistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistanlı işadamları ile sözleşmeler imzalandı. Uzun vadeli ticari ortakların kurulması hedeflenmektedir.

Danışmanlık hizmete veren Alman uzmanları, fabrikanın işletiminde görevli bulunan mühendis ve teknik elemanların çalışmasından memnun kaldığı açıklandı.

Fabrika için gerekli olan hammadde – kuvars kumu, dolomit, kireçtaşı ve sodyum sülfatın yüzde 80’i Türkmenistan’da bulunmaktadır.  Fabrikada 4 vardiyada 800 kişi çalışmaktadır.

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy

Türkmen-azerbaýjan hökümetara toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

«Agro-Pak Türkmenistan – 2023» sergisi başlady

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti «Halal EKSPO ─ 2023» sergisine gatnaşdy

Aşgabatda halkara forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan dünýäniň işewürleriniň üns merkezinde