BIZNES

Tepe Türkmen’in inşa ettiği Cam Fabrikası, Türkmen medyasında

 Dünyanın enerji ülkesi Türkmenistan’da önemli projelere imza atan Tepe Türkmen İnşaat şirketi, ülkenin yeni bir sanayi tesisini açmaya hazırlanıyor. Ülkede son teknoloji ile donatılan bu fabrika, Türkmenistan’da float sistemi ile düz cam üreten ilk kompleks olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda söz konusu proje, Türkmenistan’ın son yıllarda hayata geçirdiği ve yurtdışından ithal edilen malların yerini ülke çapında üretilen mallar ile doldurmak programı kapsamında gerçekleştirilmesi de ayrı bir öneme sahiptir.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret şirketinin; Cam Fabrikasında test rejiminde faaliyete başladığını açıklanmıştır. Atavatan Türkmenistan Haber Ajansının Türkçe ve İngilizce olarak bu konuda haber servis etmeye başlamasından sonra, Türkmen medyasında da ilgili haberler çıkmaya başlamıştır.

Ülkenin en çok okunan ve günlük basılan “Türkmenistan” ve “Neytralnıy Türkmenistan” gazetelerinde cam fabrikasına ilişkin haberler yer almıştır. Türkmenistan gazetesi cam fabrikası haberini okurlarına, “Türkmen’in cam ürünleri” başlığı ile duyururken, Rusça yayınlanan Neytralnıy Türkmenistan gazetesi ise Cumhurbaşkanı’nın programı faaliyette sloganıyla “Fabrikanın yeni ürünleri” haber yazısını yayınlamıştır.

2015 yılında inşasına başlanan Türkmenistan Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası’nın Türkmenistan Sanayi Bakanlığı’nın siparişi üzerine, Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret AŞ. Türk firmasının gerçekleştirdiği kaydedilmiştir.

Gazete haber dizisinde öne çıkan bilgiler şöyle sıralanmıştır;

  • Proje inşasında son aşamaya gelinmiş, cam üretimleri test rejiminde faaliyete başlamıştır.
  • Fabrikanın bütün teknolojik sistemleri, Almanya ve İtalya gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin; dev şirketlerinin son teknoloji ekipmanları ile donatılmıştır.
  • Fabrika düz ve şişe cam üretimi kapsamında hizmet verecek olup, fabrikada çeşitli kalınlıklarda düz cam ve çeşitli form – ölçülerde cam şişelerin üretilmesi hedeflenmektedir.
  • Düz cam hattının maksimum üretim kapasitesinin günde 250 ton, Şişe cam hattının ise günlük şişe üretim kapasitesinin maksimum 50 ton olması planlanmaktadır.      
  • Endüstriyel tesisin düz cam üretim fırınında hammadde yaklaşık 1680 derece sıcaklıkta eritilmekte olup, şişe cam fırınında eritme sıcaklığı yaklaşık 1550 derecedir.
  • Fabrika kapsamında 30-dan fazla yapı inşa edilmiştir. Bunların arasında üretim hatlarının yapıları, hazır ürün ambar yapıları, hammadde iyileştirme – depolama yapıları, birçok yardımcı teknik yapılar, idari görevdeki yapılar ve konaklama yapıları yer almaktadır.
  • Fabrika kapsamında bulunan hammadde hazırlama tesisi (bölgesi) de büyük önem taşımaktadır. Hammadde hazırlık tesisi, kuvars kumu iyileştirme-depolama bölgesi; dolomit ve kuvars taşları iyileştirme – depolama ana bölgelerinden oluşmaktadır.
  • Tesisin cam üretiminde kullanılacak hammaddenin büyük bölümünün Türkmenistan sınırlarından temin edilmesi de büyük öneme sahiptir.
  • Fabrikada çalışacak 70 den fazla teknik görevli Avrupa ülkelerinde ve Rusya’da belli aralıklarda uygulamalı eğitim seminerine tabi tutulmuştur.
  • Hâlihazırda fabrikada, cam üretim ve teknik sistem yabancı uzmanları; uygulamalı eğitim seminerlerini vermeye devam etmektedir. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

 

 

 

Ýene-de okaň

Maşat şäherinde “STAR EXPO 2023” atly sergi geçirildi

5-nji dekabrda Türkmenistanda baýramçylyk söwdasy başlar

Amerikaly milliarder Çarli Manger aradan çykdy

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti Gruziýada geçirilen energetika forumyna gatnaşdy

“EKSPO-2030” bütindünýä sergisi Saud Arabystanyda geçiriler

Ata Watan Eserleri

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy