TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Tepe Türkmen’in inşa ettiği Cam Fabrikası: Türkmen Lideri Projeleri İnceledi

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat son yıllarda yapılan yatırımlar ile dünyanın önemli mega kentlerinin arasındaki yerini almaya başlandı. Şehrin birçok semtinde modern konutlar, villa tipi evler inşa edilirken, şehrin biraz uzağında yeni endüstriyel tesisler de inşa edilmektedir. Bunların başında TEPE Türkmen İnşaat’ın inşa ettiği Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası geliyor.

Aşkabat’ın modern bir kent olması için büyük emek veren Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, kentteki projeleri bizzat incelemektedir ve sık sık helikopter turu yaparak, inşası devam eden projeleri incelemektedir.

Türkmen Lider Aşkabat şehri boyunca helikopter turu gerçekleştirdi ve yeni projeleri inceledi. Şehrin uluslararası havalimanına yakın bir bölgede inşa edilecek İş Merkezli otelin inşaat projelerini inceleyen Devlet Başkanı, kongre merkezi olan başka bir otelin de inşa edilmesi talimatını verdi. Devlet Başkanı’na bu turunda Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev eşlik etti.

Türkmen Lider, helikopter turunda Aşkabat’ta inşa edilmekte olan projelerde ekoloji güvenliğinin her zaman ön planda tutulması gerektiğinin altını çizerek, şehrin kıyılarında ormanlık alanlarının genişletilmesi konusunda bir dizi talimatlarda bulundu.

Devlet Başkanı ayrıca, Aşkabat’ın ulaşım altyapısını genişletmek konusunda yapılan çalışmaları inceledi. Karayolları, köprüler ve diğer kavşak çalışmalarını inceleyen Türkmen Lider, Aşkabat’ı inşa etmenin 16.etabı için öngörülen araziyi inceledi. 16.etap kapsamında bir dizi konut ve sosyal amaçlı tesislerin inşa edilmesi öngörülmektedir. Bu proje üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir.

Devlet Başkanı, Aşkabat’ın kuzeyindeki Çoğanlı semtinde bin 152 aile için öngörülen yeni konutları inceledi. Bu bölgede daha önce de, 384 ev inşa edilmişti ve toplan evlerin sayısı bin 536’ı buldu.

Aşkabat’ın kuzeyinde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye firmaların inşa ettikleri ofis binalarını, Teknoloji Merkezi yakın bölgede inşa edilecek yeni AVM’nin ve inşa edilmesi öngörülen Yanık Merkezi’nin inşaat alanlarını inceleyen Devlet Başkanı, bütün projelerde çevre düzenlenmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

KARAGUM OTELİ VE İŞ MERKEZİ

Türkmen Lider bu turunda Aşkabat’ta inşa edilecek yeni iş merkezli otelin projesini inceledi. Otel 6,9 hektar alana kurulacak ve 9 kattan oluşacak. 90 odalı bulunacak otelde ticaret merkezi, restoran, çeşitli etkinlikler için geniş mekanlar yer alacak. Proje Türkmenistan’ın önemli çöllerinden Karakum çölünden esinlenerek tasarlanmıştır.

Otel projesi dikkatli bir şekilde inceleyen Devlet Başkanı, 2018 yılının Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi yılı olduğundan oteli de Karakum isminin verilmesinin büyük bir anlam kazandıracağını söyledi.  Otel, Uluslararası Aşkabat Havalimanından görünecek.

TEPE TÜRKMEN’İN CAM FABRİKASI

Devlet Başkanı gerçekleştirdiği Aşkabat turu kapsamında Tepe Türkmen İnşaat firması tarafından inşa edilen Cam ve Cam Ürünleri fabrikasındaki çalışmalar ile tanıştı. Cam Fabrikası’nın üzerinden helikopter ile tur atan Türkmen Lider, bu endüstriyel tesisin önemli olduğuna dikkat çekti. Çünkü bu tesisin ürünleri inşaat endüstrisinde büyük talep görmektedir.

Ülkede son teknoloji ile donatılan bu fabrika, Türkmenistan’da float sistemi ile düz cam üreten ilk kompleks olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda söz konusu proje, Türkmenistan’ın son yıllarda hayata geçirdiği ve yurtdışından ithal edilen malların yerini ülke çapında üretilen mallar ile doldurmak programı kapsamında gerçekleştirilmesi de ayrı bir öneme sahiptir. 2015 yılında inşasına başlanan Türkmenistan Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası’nın Türkmenistan Sanayi Bakanlığı’nın siparişi üzerine, Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret AŞ. Türk firmasının gerçekleştirdiği kaydedilmiştir. Proje inşasında son aşamaya gelinmiş, cam üretimleri test rejiminde faaliyete başlamıştır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

 

Ýene-de okaň

Halk Maslahatynyň Başlygynyň Koreýa Respublikasynyň resmi sapary

Türkmenistanyň daşary işler ministri Türkiýede saparda bolar

Serhetabat we Oguzhan etrap häkimlikleri ýatyryldy

Baş Redaktor

Teswirle