JEMGYÝET

TC Aşkabat Büyükelçiliğinden Basın Açıklaması

TC Aşkabat Büyükelçiliği 6 Şubat 2017 tarihinde Türk basınında çıkan bazı haberler hakkında basın açıklaması yapmış olup, açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

 

6 Şubat 2017

 

AÇIKLAMA

 

Türk ulusal basınında 30 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan bir haberde,  FETÖ iltisaklı yükseköğretim kurumlarına yönelik hazırlanan bir iddianameye atıfla, Türkmenistan’daki Uluslararası (Halkara) Türkmen-Türk Üniversitesi’nin de ismine yer verilmiştir.

Anılan Üniversite FETÖ iltisaklı bir şirketle bağlantılı olması dolayısıyla bu örgütle bağlantılı kişilerden tamamen arındırılarak 2014 yılında Türkmen makamlarınca devlet kontrolü altına alınmış, 15 Temmuz 2016 tarihli kararnameyle kapatılarak Oğuzhan Türkmen Teknoloji Üniversitesi’ne tahvil edilmiştir.   

Söz konusu kuruma yönelik tasarruflarda Türkmen makamlarının sergilediği yakın ve işbirliğine açık yaklaşım hala şükranla hatırlanmaktadır.

Keza, FETÖ ile mücadele sürecinde Türkmen makamlarının sağladığı desteğe ziyadesiyle müdrik olan Türk kamuoyu, kardeş Türkmen yönetiminin bu tutumunu her zaman şükranla anacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi