JEMGYÝET

Tatil, Sağlık ve Kültür : Afyonkarahisar

Afyonkarahisar izlenimlerimizi devam ediyoruz. Afyon Kocatepe universitesi araştırma ve uygulama hastanesinde ayrı ayrı sağlık unitelerini gezen heyet universite rektörü ve hastane başhekimi ile ayaküstü söhbet etmek, hem hastane hem okul hakkında kendilerini ilgilendiren sorulara cevap alma fırsatı buldular. Özellikle fizik tedavi yöntemleri ve kanser hastalıklarının tedavisinde donanımlı ve modern sağlık teçhizatlarına sahip olan hastanenin her bir bölümü Türkmenistanlı heyet tarafından büyük ilgiyle incelendi, uzman doktorlardan yerinde her bir unite hakkında bilgi alındı

Türkmenistanlı heyet Afyonkarahisar’ın sadece sağlık turizmi değil, ayrıca tarihi yerleri olan ve Türkiye tarihinde önemli iz brakan camileri, müzeleri, türbeleri ve benzeri yerleri gezdi. Şehir merkezinde bulunan ve 1273 senesinde inşaa edilen Ulu cami 40 ahşap sütün ve başlıktan oluşup tarihin izlerini taşıyan değerli yapıtlardandır. Sultan Divani Mevlevihane müzesi de heyetin bir sonraki ziyaret yeri olmuştur. Anadolu’da kurulan ilk Mevlevihanelerden olup Konya Mevlevihanesinden sonra en önemli mevlevihane olduğundan, 40 hatimli Şifali Aşure geleneginden ve diğer tarihi öneminden bahseden müze müdürü aynı zamanda araştırmacı yazar olup bu alnda birçok kitabı da bulunmaktadır. Hemen yakınında olan ve heyet tarıfından gezilen Tarihi millet hamamy da Osmanlı eseri olup, çifte hamam olarak inşaa edilmiş, günümizde restorasyonundan sonra Afyonkarahisar Kültür ve Semt evi olarak hizmet vermektedir.

Afyonkarahisar adının verilmesinin sebebi olan 226 metre yüksekliğinde vulkanik bir kaya kütlesi olan Karahisar Kalesi ve cevresindeki Tarihi Sokaklar gezilirken, Türkmenistan’lı heyet yine tarihi bir binada bulunan TURSAB Dumlupınar bölgesel yürütme kurulu merkezinde yerli turizm şirket sahipleri ile karşılıklı bilgi alış verişinde bulundu. Burdaki bilgilendirme söhbetlerden sonra Afyonkarahisar’ın tarihi Mihiroğlu konağında Afyon yöresel lezzetlerinden oluşan öğle yemegi yenildi.

Türkmenistan’lı heyet Afyonkarahisar’ın doğal harikası olan Akdağ Tabiat Parkını da gezip görme fırsatı buldu. Yörenin eko-turizm alanını oluşturan yemyeşil ormanı, su kaynakları, cayırlar, yaban hayatı, suni gölü dahası da doğada bulunmanın en güzel anlarını yaşatmaya hazır ahşap evleri , açık piknik alanları ve çeşme suları ile buraya gelenleri adeta büyülüyor. Doğa turizmi açısından önem arz eden yerlerden Acıgölü, 26 Agustos Tabiat Parkı, Eber gölü, Frig Vadileri Tabiat Parkı, Zafer Kent Ormanı ve Akarçayı burada belirtmeden geçemiyecegiz.

Türkiye’nin ilk dünyanın 6. yumurta müzesi olan İsmail Kumartaşlı Afyonkarahisar yumurta ve sanatları merkezi Türkmenistan’lı heyetin ilgiyle gezdiği yerlerden biri olmuştur. Yakın günlerde açılışı yapılacak olan ve 250 farklı yumurta ve sanat eserlerinin sergilendiği müzeyle ilgili bilgi veren Gazeteci Yazar Murat Akarçay aynı zamanda bu müzenin proje ve koordinasyonunu da yapmış. Ceşitli hayvan yumurtalarının yanısıra sanat eserine dönüştürülmüş yumurtaların da sergilendiği müzenin Afyonkarahisarın turizmine katkıda bulunacağı beklenilmektedir.

Yukarda bahsedilenlerden ari olarak Afyonkarahisar hakkında genel olarak bilinmesi gerekenler: Afyonkarahisar’ın temel sanayi ürünleri mermer ve gıda üzerine olup, bu bölge mermer taşı üretiminde dünyanın önde gelenlerindendi. Gıda üretiminde yumurta ve tavukculuk, haşhaş, yün, Sandıklı patatesi, Napolyon kirazı, Kızılay maden suyu ve tahıl ürünleri bulunmaktadır.  Ayrıca Afyonkarahisarın yöresel lezzetleri arasında kaymağı, sucuğu, lokumu ve patatesli ekmeği en çok bilinenleri arasında olup, özellikle kaymaklı Ekmek Kadayıfı mutlaka tadılması gerekenler arasında ilkinci sırada sayılabilir. Arkeoloji müzesi, Frig vadisi, Peri bacaları, Zafer müzesi, Çeşmeli konak, Akarçay gibi yerler Afyonkarahisarın kendine has gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir.

Heyetimizin bir kaç günlük Afyonkarahisar tanıtım gezisinde tabii ki gidemediğimiz, göremediğimiz bir çok güzel, ilginç ve tarihi yerleri kalmıştır. Grubumuzdaki hemen her keste bir daha buralara gelmek, ailece ve diğer yakınlarıyla tatil yapmak arzusu uyanmıştır. Türkiye’nin termal turizminin merkezi haline gelen Afyonkarahisar’la ilgili izlenimlerimizi tamamlarken, bu programı düzenleyen başta Aşkabat Büyükelçiliği Kültür Müşavirliğine ve Afyonkarahisar idari ve turizm yetkililerine teşekkür etmek isteriz.

Merdan Gurbandurdiyev-LLM

 

Yazının ilk bölümüne ulaşmak için :

http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MTY0NA== 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy