JEMGYÝET

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türkmenistan’da

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a geldi. Konuk Cumhurbaşkanı’nı, Uluslararası Aşkabat Havalimanı’nda Türkmenistan Devlet Spor Komitesi Başkanı Toyly Kömekov ve Rusya’nın Aşkabat Büyükelçisi Aleksandr Blohin karşıladı.

Dün akşam saatlerinde Aşkabat’a gelen Cumhurbaşkanı Minnihanov ve beraberindeki heyet, Milli Kültür Merkezi’ndeki Türkmenistan ile Tataristan’ın önde gelen sanatçılarının ortak konser programına katıldı. Konser programı ile Tataristan Kültür Günleri etkinlikleri Aşkabat’ta başlamış oldu.

Aşkabat’taki Mukamlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen program kapsamında Tataristan’ın kültür alanındaki başarılarını gösteren sergi düzenlendi. Cumhurbaşkanı Minnihanov ve beraberindeki heyet, konser programı öncesinde sergiyi gezdi. Sergide ayrıca, Türkmenistan’ın da kültürünü ve tarihini anlatan eserler yer aldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Minnihanov, ortaklaşa düzenlenen konser programının iki ülke halklarının arasındaki kardeşlik bağını daha da güçlendireceğine inandığını söyledi. Konuk Cumhurbaşkanı, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a teşekkür ederek, Türkmenistan ile Rusya devlet yetkililerinin desteğiyle iki ülke arasındaki bölgesel işbirliğinin arttığını ifade etti.

İki ülkenin önde gelen sanatçılarının sahne aldığı konser programı büyük ilgi gördü. Sanatçılar seslendirdiği parçalar ile izleyicileri büyüledi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, bugün Türkmenistan’ın bağımsızlığının 25.yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek ekonomide elde edilen başarıların sergilendiği fuara katılacak. Ayrıca, konuk Cumhurbaşkanı Yıldız otelinde yapılacak Türkmenistan-Tataristan İş Forumu’na katılacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy