JEMGYÝET

Tasdik kurallarında ilave düzenleme

Türkiye’de hazırlanarak Türkmenistan’da kullanılacak resmi belgeler ile Türkmenistan’da hazırlanarak Türkiye’de geçerli olacak resmi belgelerin onay işlemleri hakkında daha önce haber servis etmiştik. TC Aşkabat Büyükelçiliğinden konuyla ilgili ilave duyuru yayınlanmış, işte bu Duyuru :

 

 

DUYURU

 

Ülkemizde hazırlanarak  Türkmenistan’da kullanılacak resmi belgeler ile Türkmenistan’da hazırlanarak 16 Kasım 2017 tarihli duyurumuz ile bilgilendirme yapılmıştı.

Bu çerçevede, ülkemizde bulunan Türkmenistan vatandaşlarının, Türkmenistan’daki resmi kurumlara ibraz edecekleri muvafakatname, vekaletname ve taahhütname gibi belgeler için Türkmenistan’ın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine başvuruda bulunmaları uygun olacaktır.

Öte yandan, Türkmenistan vatandaşlarına ait, ülkemizdeki yerel makamlarca düzenlenmiş (ölüm belgesi, doğum belgesi, vs.) belgeler, Türkiye’deki yerel makam, valilik ya da kaymakamlık, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tasdik birimi, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçiliği (veya Türkmenistan’daki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği), ardından Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı adımları izlenerek onaylanmaya devam edilecektir.

Saygıyla duyurulur.

Bununla birlikte, daha önce yayınladığımız haberi bilgilendirme  amacıyla tekrar yayınlıyoruz :

Türkiye’de hazırlanarak Türkmenistan’da kullanılacak resmi belgeler ile Türkmenistan’da hazırlanarak Türkiye’de geçerli olacak resmi belgelerle ilgili onay işlemlerinde yeni bir uygulamaya geçilmiştir. Buna göre yeni uygulama aşağıdaki gibi olacaktır.

A-Türkiye’de düzenlenen belgelerin Türkmenistan’da geçerli olması için aşağıdaki işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir.

1) Düzenlenen belgedeki imza ve mührün, belgeyi düzenleyen kurumun bağlı olduğu il valiliğince tasdik edilmesi,

2) Valilik imza ve mührünün T.C. Dışişleri Bakanlığında (veya İstanbul Temsilciliği)  tasdik ettirilmesi,

3) T.C. Dışişleri Bakanlığı (veya İstanbul Temsilciliği) imza ve mührünün Ankara’da bulunan Türkmenistan Büyükelçiliğince veya Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğunda yahut T.C. Aşkabat Büyükelçiliğinde tasdik edilmesi,

-T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın imza ve mührünün Ankara’da bulunan Türkmenistan Büyükelçiliğince/ Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğunda tasdik edilmesi halinde, ayrıca T.C. Aşkabat Büyükelçiliğinde tasdikine ihtiyaç olmayacaktır.

– Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği ve Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu ilgili belgeleri kendi sorumluluk bölgelerine göre tasdik edecektir.

-Ancak, T.C. Dışişleri Bakanlığı imza ve mührü Türkmenistan’ın Ankara’daki Büyükelçiliği / Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından onaylanmadan Türkmenistan’a gelinmiş ise, T.C. Dışişleri Bakanlığı’na ait imza ve mührün T.C. Aşkabat Büyükelçiliğinde onaylanması da mümkün olacaktır.

4) Bu şekilde imza ve mühür onayı yapılacak belgelerin Türkmenistan’da kullanılabilmesi için T.C. Aşkabat Büyükelçiliğinde ayrıca tercüme tasdiki yapılmayacak, işlem imza ve mühür onayı şeklinde gerçekleştirilecektir.

B-Türkmenistan’da düzenlenerek ülkemizde kullanılacak belgelerde de aşağıdaki uygulama geçerli olacaktır.

1)Türkmenistan’ın ilgili kurumlarınca düzenlenen belgeler Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nca onaylanacaktır.

2) Türkmenistan Dışişleri Bakanlığınca onaylanan belgenin imza ve mühür onayı T.C. Aşkabat Büyükelçiliğinde yapılacaktır.

3) Söz konusu belgelerin T.C. Aşkabat Büyükelçiliğinde tanınan tercüme bürolarından birisi tarafından yapılacak çevirisi T.C. Aşkabat Büyükelçiliğinde onaylanacaktır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Bilgi Notu:

İşte Tercüme hizmetini alabileceğiniz bazı tercüme büroları

 

Türkiye’de hazırlanarak Türkmenistan’da kullanılacak resmi belgelerin onay işlemlerinde yeni bir uygulamaya geçilmesi, kurduğu işbirliği sistemleri sayesinde her iki ülkede hizmet verebilen tercüme merkezlerinin önemini daha da arttırmıştır. Bu açıdan Aşkabat’ta faaliyette buluna Makul Hyzmat Tercüme Merkezi ile İstanbul’da faaliyette bulunan Atavatan Tercüme Bürosunun verdiği hizmetler önemli hale gelmiştir.

 

 

Türkmenistan ile iş yapan şirketlerin yanı sıra, her iki ülkede ikamet eden vatandaşlar için yeni tercüme merkezleri faaliyete girdi. Artık tüm ticari, hukuki, teknik ve resmi evrak tercümelerinizi İstanbul’da ve Aşkabat’ta bulunan tercüme ofislerinizde tercüme ettirebilirsiniz. Her biri ilgili konsolosluklar tarafından tasdik edilen tercümeler uzman kadrolar tarafından yapılmaktadır.

 

İhale evraklarında tecrübenin önemi

Son dönemde Türkmenistan’da yeni uluslararası ihale ilanları yayınlanmaya başladı. Aralarında Türk şirketlerinde bulunduğu çok sayıda yabancı ve yerli şirket ihalelere ilgi gösterirken, çok sayıda ihale evraklarının ve teknik tekliflerin tecrübeli tercümanlar tarafından tercüme edilmesi daha da önem kazanmaktadır. Uzman editörler tarafından kontrol edilen tercümeleriniz Sizin ihalede başarılı olmanıza da katkı sağlayacaktır.

Pasaport, diploma, evlilik cüzdanı tercümesi

Özellikle, Türkiye’de eğitim alan, çalışan, ikamet eden Türkmen vatandaşları, yâda Türkmenistan’da ikamet eden Türk vatandaşları, pasaport, diploma, evlilik cüzdanı ve vize ve çalışma izni için başvuru evraklarınızın tercümesinde Tercüme Merkezlerine başvurabilirler.

 

Aylık ödeme sistemi

Tercüme Merkezleri, kurumsal şirketlerle anlaşma temelinde çalışırken, tercüme hizmeti için ödemelerini her ay sonunda banka hesabına transfer yolu ile yapabilme imkânını sunmaktadır.

Online tercüme hizmeti

Tercüme Merkezleri, tercüme işini, ticari belgelerin tercümesi, hukuki belgelerin ve sözleşmelerin tercümesi olarak özetlerken, online tercüme hizmetini de sunmaktadır. İlgili tüm evraklarınızı aşağıda bulunan e-posta adresine göndererek, tercümesini sağlayabilirsiniz.

4 Dilde Tercüme

 Tercüme Merkezleri, günümüzde, Türkmence, Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde hizmet vermektedir. Tercüme Merkezleri, her şeyi ve her dilde tercüme hizmetini veren Merkez olmayıp, sadece belirli dillerde ve belirli alanda uzmanlaşmayı kendine ilke edinmiştir.

Tercüme Bürolarının İletişim Bilgileri

Makul Hyzmat Tercüme Merkezi (Aşkabat-Türkmenistan)

 

Aşkabat, Oguzhan-Ankara Caddesi, A Blok, Makul Hyzmat Ofis, 4. Kat, 401

E: Mail Adres : makulhyzmat@gmail.com

Telefon   : +993 63 78 96 73 (Türkmenistan)

Resmi Line ID : @makulhyzmat

Resmi Line Hesabı :  https://line.me/R/ti/p/%40makulhyzmat    

Atavatan Tercüme Bürosu (İstanbul – Türkiye)

 

İstanbul, Güneşli Mah, Kırazlı Cad. Önka İş Merkezi, N 8 D/116, Güneşli-İstanbul

 E: Mail Adres : tercume@atavatan-turkmenistan.com

Telefon : +90 532 401 71 52 (Türkiye)

Telefon : +90 212 550 61 49 (Türkiye)

Resmi Line ID : @atavatan

Resmi Line Hesabı : https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri